Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat poparł zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej

0
Podziel się:

Zwiększenie liczby inspektorów nadzorujących domy pomocy społecznej oraz
zaostrzenie kar za prowadzenie tych placówek bez zezwolenia - takie zmiany przewiduje nowelizacja
ustawy o pomocy społecznej, do której w czwartek Senat przyjął kilka poprawek.

Zwiększenie liczby inspektorów nadzorujących domy pomocy społecznej oraz zaostrzenie kar za prowadzenie tych placówek bez zezwolenia - takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, do której w czwartek Senat przyjął kilka poprawek.

Nowela przewiduje zaostrzenie kar za prowadzenie domów pomocy społecznej bez wymaganych zezwoleń. Wojewoda będzie mógł nałożyć karę 20 tys. zł na placówki, w których przebywa powyżej 10 osób i 40 tys. zł, gdy placówki te - mimo wcześniejszego nałożenia kary - będą działać nadal. Wojewoda będzie mógł też wydać nakaz wstrzymania prowadzenia takiej placówki.

Wszystkie domy pomocy społecznej będą musiały też umieszczać w widocznym miejscu, przy wejściu do budynku, tablicę informacyjną o posiadanym zezwoleniu na prowadzenie placówki i numerze wpisu do rejestru.

Nowelizacja nakłada także na domy pomocy społecznej obowiązek prowadzenia szczegółowej dokumentacji, dotyczącej osób przebywających w placówce. Ma ona dotyczyć m.in. stanu zdrowia pensjonariuszy, ewidencji wydanych orzeczeń i zleceń lekarskich, a także danych kontaktowych do rodziny lub opiekuna prawnego.

Zwiększy się też liczba inspektorów nadzorujących placówki - nowelizacja wprowadza obowiązek zatrudnienia co najmniej inspektora jednego na 25 domów pomocy społecznej.

Zgodnie z poprawką przyjętą przez Senat, jeżeli dla osoby pobierającej rentę socjalną ustanowiono opiekę prawną, świadczenie to wypłaca się osobie sprawującej tę opiekę.

W przypadku nieodebrania świadczenia przez dwa miesiące, świadczenie to zostanie wstrzymane i ośrodek pomocy społecznej będzie miał obowiązek wszczęcia postępowania wyjaśniającego w tej sprawie. Jeżeli nie będzie można przeprowadzić rodzinnego wywiadu środowiskowego i nawiązać w inny sposób kontaktu z osobą uprawnioną do świadczenia, świadczenie zostanie odebrane.

Po wprowadzeniu zmiany, do przychodów uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej nie będą wliczane zasiłki socjalne oraz pomoc materialna. Dotychczas w tym zakresie nie było jednolitej praktyki.

Teraz poprawkami Senatu zajmie się Sejm. (PAP)

dom/ abr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)