Notowania

wiadomości
08.06.2011 10:40

Senat rozpoczął posiedzenie

W środę po godz. 10 Senat rozpoczął dwudniowe posiedzeniu, na którym zajmie się m.in. pakietem atomowym, obejmującym nowelizację Prawa atomowego oraz tzw. ustawę inwestycyjną. Rozwiązania te mają od strony prawnej umożliwić budowę w Polsce elektrowni jądrowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

W środę po godz. 10 Senat rozpoczął dwudniowe posiedzeniu, na którym zajmie się m.in. pakietem atomowym, obejmującym nowelizację Prawa atomowego oraz tzw. ustawę inwestycyjną. Rozwiązania te mają od strony prawnej umożliwić budowę w Polsce elektrowni jądrowych.

Senatorowie zdecydowali, by do wcześniej zaplanowanego porządku obrad dodać senacki projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz ustawy o ograniczeniu prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Senat zgodził się też na rozszerzenie porządku obrad o debatę nad nowelą ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

Nowela Prawa atomowego określa wymogi bezpieczeństwa i kontroli dotyczące lokalizacji, projektowania, budowy, rozruchu i eksploatacji oraz likwidacji obiektów jądrowych, czego wymaga od Polski europejska dyrektywa. Określono też zakres nadzoru Państwowej Agencji Atomistyki (PAA), jako urzędu dozoru jądrowego. Przepisy zawierają jednoznaczny prymat bezpieczeństwa nad innymi aspektami działania obiektów jądrowych.

Druga ustawa mówi o zasadach przygotowania i realizacji inwestycji obejmujących budowę obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Ustawa określa też szczegóły wydawania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji, decyzji zasadniczej oraz pozwolenia na budowę elektrowni.

Według planów rządu obie ustawy miałyby wejść w życie od 1 lipca 2011 r.; pierwszy blok pierwszej elektrowni jądrowej miałby ruszyć przed końcem 2020 r. Do 2030 r. mają powstać dwie elektrownie o mocy po ok. 3 tys. MW każda. Na inwestora rząd wybrał Polską Grupę Energetyczną.

W połowie 2011 r. ma zostać oficjalnie rozpisany przetarg na dostawcę technologii do pierwszej elektrowni. Zgodnie z planami, budowa miałaby ruszyć z początkiem 2016 r. Zainteresowanie startem w przetargu wyrażają trzy firmy: kontrolowany przez państwo francuski koncern Areva oraz koncerny amerykańskie Westinghouse i GE-Hitachi.

Senat zajmie się też ustawą o zachowaniu czystości i porządku w gminach, która przewiduje przejęcie przez gminy gospodarowania odpadami na ich terenie. Dotychczas to właściciele nieruchomości sami podpisywali z firmami umowę na odbieranie odpadów z posesji. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą to gminy w przetargach wybiorą firmy, które będą odbierać odpady, a właściciele nieruchomości uiszczą gminie opłatę za gospodarowanie odpadami. Uwzględni ona koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku i recyklingu odpadów.

Senatorowie będą też debatować nad ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z nią do końca lipca 2013 r. nadawanie analogowe wyłączą: Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, regionalne programy telewizyjne), Polsat, TVN, TV4 i Telewizja Puls.

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi odbiór większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo 7 programów w ramach multipleksu pierwszego i po 8 programów w ramach drugiego oraz trzeciego). Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza także lepszą jakość obrazu i dźwięku. (PAP)

mzk/ par/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz