Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senat rozpoczął posiedzenie

0
Podziel się:

W środę po godz. 10 Senat rozpoczął posiedzenie, na którym zajmie się m.in.
projektem uchwały sprzeciwiającej się przeniesieniu środków na Polonię z Senatu do MSZ, a także
umową o małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim.

W środę po godz. 10 Senat rozpoczął posiedzenie, na którym zajmie się m.in. projektem uchwały sprzeciwiającej się przeniesieniu środków na Polonię z Senatu do MSZ, a także umową o małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim.

W tegorocznej ustawie budżetowej 65,6 mln zł na współpracę z Polonią i Polakami za granicą zostało przeniesione z Kancelarii Senatu do MSZ.

Projekt uchwały wyrażającej dezaprobatę wobec tego kroku złożył w Senacie wicemarszałek izby Stanisław Karczewski (PiS). Senackie komisje wnoszą o odrzucenie projektu tej uchwały.

Ponadto senatorowie mają się zająć się ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację przez prezydenta Bronisława Komorowskiego umowy o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza oraz Warmii i Mazur.

Porozumienie umożliwi wielokrotne przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw oraz przebywanie na terenie strefy sąsiada bez konieczności posiadania wizy.

Umowę podpisali w połowie grudnia w Moskwie szefowie dyplomacji Polski Radosław Sikorski i Rosji Siergiej Ławrow.

Po stronie polskiej umowa obejmuje część województwa pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Natomiast po stronie rosyjskiej strefą przygraniczną będzie cały obwód kaliningradzki.

Senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Spraw Zagranicznych wnoszą o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Senatorowie zająć mają się ponadto nowelizacją ustawy o ochronie środowiska, która dostosowuje polskie prawo do unijnych norm ochrony atmosfery.

Nowelizacja wskazuje, jak zarządzać jakością powietrza w aglomeracjach i powołuje strefy oceny poziomu zanieczyszczeń. Zgodnie z zapisami minister środowiska w porozumieniu z ministrem zdrowia określi zasady obliczania wskaźników narażenia poszczególnych stref na pyły. Chodzi o pyły zawieszone w powietrzu oraz obecność tlenków azotu, siarki, węgla oraz ozonu, benzenu i ołowiu. Ustala się trzy rodzaje stref - aglomeracje powyżej 250 tys. mieszkańców, miasta powyżej 100 tys. mieszkańców i pozostałe tereny.

Senatorowie rozpatrzyć mają ponadto m.in. nowelizację ustawy o pieczy zastępczej. Głównym celem nowelizacji jest przesunięcie w czasie części rozwiązań, a dzięki temu obniżenie kosztów, jakie ponoszą samorządy w związku z wprowadzaniem ustawy o pieczy zastępczej.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej weszła w życie z początkiem tego roku. Jednak samorządy twierdzą, że nie mają środków na jej realizację. Nowela została przygotowana przez posłów PO w porozumieniu z samorządami. Szacuje się, że zaproponowane w nim zmiany ograniczą ich wydatki co najmniej o 25 mln zł w skali roku.

Na rozpoczętym w środę posiedzeniu senatorowie mieli wysłuchać też informacji rządu na temat sprawowania opieki nad Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami kraju. Jednak marszałek Senatu Bogdan Borusewicz otwierając obrady zaproponował, aby ten punkt został przeniesiony na posiedzenie na początku maja. Senatorowie bez sprzeciwu przyjęli tę propozycję.(PAP)

tgo/ eaw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)