Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat: Seminarium o projekcie "Archiwa Przełomu 1989-1991"

0
Podziel się:

Wręczenie nominacji na członków Rady Programowej, sprawozdanie z
działalności i prezentacja nowych aplikacji internetowych dotyczących projektu "Archiwa Przełomu
1989-1991" zaprezentowano w piątek w ramach seminarium w Senacie.

Wręczenie nominacji na członków Rady Programowej, sprawozdanie z działalności i prezentacja nowych aplikacji internetowych dotyczących projektu "Archiwa Przełomu 1989-1991" zaprezentowano w piątek w ramach seminarium w Senacie.

"Archiwa Przełomu 1989-1991" to wspólny projekt Kancelarii Senatu i Kancelarii Prezydenta, realizowany pod honorowym patronatem Bronisława Komorowskiego. Celem projektu jest stworzenie elektronicznego, ogólnopolskiego katalogu materiałów z okresu polskiej transformacji politycznej lat 1989-1991, przy współudziale archiwów, muzeów, bibliotek, ośrodków kultury i nauki. Projekt został zainaugurowany oficjalnie w 2011 r.

Odnosząc się do tytułu seminarium "Puzzle archiwalne, biblioteczne i muzealne w cyfrowym świecie" szefowa Kancelarii Senatu Ewa Polkowska wyjaśniła, że celem debaty jest ukazanie, że praca archiwisty, bibliotekarza, muzealnika i historyka polega właśnie na "składaniu elementów układanki nieznanej nam przeszłości i pozostawieniu dla potomnych jednolitego obrazu faktów, możliwie najbardziej szczegółowego i opartego na źródłach". "To dzięki takiej pracy przyszłe pokolenia będą mogły odczytać poukładaną historię przełomu doby transformacji. Dlatego pragniemy tworzyć wspólnie cyfrowy świat źródeł historycznych, gdyż za kilka lat tylko taki będzie przemawiał do przyszłych pokoleń" - mówiła Polkowska.

"W mijającym roku nasi pracownicy odwiedzali współpracujące z nami placówki m.in. archiwalne i muzealne. Sfinalizowaliśmy też współpracę z Kancelarią Prezydenta i w marcu br. podpisaliśmy porozumienie, na mocy m.in. którego powołujemy dzisiaj Radę Programową projektu" - dodała szefowa Kancelarii Senatu.

W skład Rady weszli przedstawiciele nauk historycznych specjalizujących się w historii Polski, działacze okresu transformacji ustrojowej i eksperci z dziedzin pokrewnych: Michał Błeszyński, Mieczysław Gil, Agata Karwowska-Sokołowska, Anna Krzemińska, Robert Kubaś, Janusz Kuligowski, Wojciech Kulisiewicz, Jan Majchrowski, Jan Lityński, Tomasz Nałęcz, Ireneusz Niewiarowski, Ewa Perłakowska, Irena Słodkowska, Grażyna Staniszewska, Grażyna Anna Sztark, Henryk Wujec, Jan Wyrowiński, ks. Stanisław Dziekoński, Andrzej Friszke, Zbigniew Gluza, Maciej Klimczak, Tadeusz Krawczak, Karol Modzelewski, Józef Pinior, Henryk Samsonowicz i Władysław Stępniak.

Jak relacjonował dyrektor Archiwum Prezydenta RP Janusz Kuligowski, w ciągu ostatniego roku realizowano głównie na dwóch płaszczyznach - techniczno-organizacyjnej i merytoryczno-promocyjnym. "Na bieżąco aktualizujemy nasz portal www.archiwaprzelomu.pl. Kontynuowano prace nad +Hermesem+, aplikacją przeznaczoną do katalogowania i opracowywania zbiorów na potrzeby projektu.

Przygotowaliśmy też internetowy informator o zasobach okresu przełomu, obejmujący całą Polskę pn. +Afrodyta+. Pracowaliśmy także nad przygotowaniem formuły zachęcającej młodzież do gromadzenia pamiątek z tego okresu. Pozyskaliśmy nowych partnerów, a dotychczasowi nadesłali kolejne materiały, które są zamieszczane systematycznie na stronie. W sumie mamy w projekcie już blisko 100 podmiotów, instytucji i osób prywatnych" - opowiadał Kuligowski.

Wśród planów na kolejny rok organizatorzy projektu wymienili m.in. dalszą digitalizację posiadanych i pozyskiwanych zasobów, kontynuowanie wyjazdów do partnerów w terenie i prace nad zmianą wyglądu strony internetowej. Planowane jest uruchomienie dwóch nowych zakładek - edukacyjnej, skierowanej do młodzieży pn. "Młody badacz" i drugiej stanowiącej forum dyskusji o projekcie pn. "Dysputy historyczne". Kontynuowany ma być projekt Archiwum Mówionego, organizatorzy zapowiadają też inicjatywę mającą na celu uzupełnienie "Archiwów Przełomu" o zasoby zagraniczne, zwłaszcza polonijne.

Jak podali organizatorzy, w piątkowym seminarium udział wzięli przedstawiciele ponad 40 związanych z projektem instytucji. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)