Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senat uczcił pamięć gen. Kazimierza Pułaskiego

0
Podziel się:

Uroczystą uchwałą i otwarciem wystawy Senat uczcił w środę pamięć gen.
Kazimierza Pułaskiego, bohatera konfederacji barskiej i walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
W tym roku mija 230. rocznica śmierci generała.

Uroczystą uchwałą i otwarciem wystawy Senat uczcił w środę pamięć gen. Kazimierza Pułaskiego, bohatera konfederacji barskiej i walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W tym roku mija 230. rocznica śmierci generała.

Przyjęta jednogłośnie przez senatorów uchwała oddaje hołd generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, "bohaterowi walk o wolność dwóch narodów: polskiego i amerykańskiego". Uchwała podkreśla także wagę przybliżenia postaci generała zwłaszcza ludziom młodym, pokazując im w ten sposób "dlaczego mogą być dumni z Polski". Przypomina również, że postać Pułaskiego jest wspólnym dziedzictwem narodu polskiego i amerykańskiego, a jego imię powinno być "zachowane w zbiorowej pamięci".

Przyjęciu uchwały towarzyszyło otwarcie przez marszałka Senatu Bogdana Borusewicza wystawy "Kazimierz Pułaski - bohater Rzeczpospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki".

"Kazimierz Pułaski był bohaterem epoki burzliwej, zakończonej dla nas nieszczęśliwie - rozbiorami. Równocześnie jednak na drugiej półkuli rodziło się nowe państwo, będące wynikiem decyzji jego mieszkańców, dla których ważna była wolność, niepodległość i demokracja. Wartości te, istotne dla obu narodów, w rozbiorowej Polsce nie odniosły zwycięstwa, udało im się jednak w Stanach Zjednoczonych, a jednych z uczestników tego zwycięstwa był właśnie Pułaski" - mówił Borusewicz.

Podczas otwarcia wystawy marszałek przekazał uroczyście tekst uchwały, która uczciła pamięć gen. Pułaskiego, przedstawicielom ambasady Stanów Zjednoczonych oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego z Warki - placówki, która przygotowała ekspozycję.

Wystawa "Kazimierz Pułaski - bohater Rzeczpospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki" przybliża całą drogę życia generała, od dzieciństwa spędzonego w pałacu Pułaskich w Warce, poprzez udział w skierowanej przeciwko zaborcom konfederacji barskiej, której był jednym z przywódców, aż po emigrację do Stanów Zjednoczonych, udział w ich walce o niepodległość i śmierć w bitwie pod Savannah.

Na ekspozycji znalazło się wiele wizerunków Pułaskiego, prezentujących m.in. jego udział w różnych bitwach, a także miejsca pamięci poświęcone mu na terenie USA i Polski oraz dwa oryginały jego listów i kopia szabli z okresu amerykańskiego.

Obecna na uroczystości dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego z Warki, Iwona Stefaniak, wręczyła marszałkowi Borusewiczowi brązowy Medal gen. Pułaskiego jako wyraz wdzięczności za uczczenie przez Senat postaci generała.

Kazimierz Pułaski urodził się w 1746 roku w Warszawie. W latach 1768-1772 był jednym z dowódców wojskowych konfederacji barskiej i wsławił się m.in. podczas obrony Jasnej Góry przed Rosjanami. Oskarżony o próbę zamachu na króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wyjechał najpierw do Francji, a później do Stanów Zjednoczonych, gdzie od 1777 roku walczył w wojnie o niepodległość, dowodząc brygadą kawalerii. W 1778 roku zorganizował Legion Pułaskiego, a w roku kolejnym pokonał wojska angielskie w bitwie pod Charleston. Zmarł w 1779 roku w wyniku ran odniesionych podczas oblężenia Savannah. (PAP)

akn/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)