Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

Senat, który w piątek o godz. 13.30 wznowił posiedzenie, zajmie się ustawą
o grach hazardowych, która przewiduje m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich
wygranych, zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu oraz ograniczenia w
reklamie hazardu.

Senat, który w piątek o godz. 13.30 wznowił posiedzenie, zajmie się ustawą o grach hazardowych, która przewiduje m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych, zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu oraz ograniczenia w reklamie hazardu.

Posiedzenie Senatu, początkowo dwudniowe, zostało przedłużone o jeden dzień w związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy hazardowej. Nowymi przepisami hazardowymi od rana zajmowały się na wspólnym posiedzeniu senackie komisje Gospodarki Narodowej oraz Budżetu i Finansów Publicznych, które rekomendują Senatowi przyjęcie ustawy bez poprawek.

Gdyby Senat nie wprowadził poprawek do ustawy hazardowej, zakończyłyby się parlamentarne prace nad nią i ustawa trafiłaby do prezydenta. Jeśli senatorowie zaproponują poprawki, ustawa ponownie znajdzie się w Sejmie i - według zapowiedzi marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego - posłowie głosowaliby nad poprawkami jeszcze w piątek wieczorem.

Ustawa przewiduje m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami. Jedno kasyno ma przypadać na 650 tys. mieszkańców w województwie. Na jego prowadzenie potrzebna będzie koncesja.

Nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych. Instytucje te będą mogły działać do wygaśnięcia obowiązujących już pozwoleń. W stosunku do obecnie obowiązującej ustawy podniesiono niektóre wysokości stawek podatku. Ustawa przewiduje m.in., że dla gier cylindrycznych, w kości i karty, na automatach stawka podatku wyniesie 50 proc. Podatek od automatów o niskich wygranych ma wynieść 2 tys. zł miesięcznie od urządzenia.

Prowadzenie działalności niezgodnej z ustawą będzie karane. W przypadku gry hazardowej organizowanej bez koncesji lub zezwolenia wyniesie ona 100 proc. przychodu z urządzanej gry. 12 tys. od każdego automatu zapłaci firma w przypadku urządzania gry na automatach poza kasynem, a kara 100 proc. uzyskanej wygranej będzie grozić za uczestnictwo w grze hazardowej organizowanej bez koncesji lub zezwolenia.

Ustawa wprowadza także m.in. limity lokalizacyjne dla salonów binga pieniężnego. Zgodnie z nimi liczba takich salonów w województwie nie mogłaby być większa niż 1 na 300 tys. mieszkańców.(PAP)

agy/ la/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)