Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat za bezpartyjnymi rzecznikami ubezpieczonych i praw pacjentów

0
Podziel się:

Senat zgłosił we wtorek jedną poprawkę do ustaw o Rzeczniku Ubezpieczonych
oraz Rzeczniku Praw Pacjenta, która zezwala im na pracę naukową. Nowelizacja zakazuje rzecznikom
m.in. przynależności do partii politycznych oraz pracy na innych stanowiskach.

Senat zgłosił we wtorek jedną poprawkę do ustaw o Rzeczniku Ubezpieczonych oraz Rzeczniku Praw Pacjenta, która zezwala im na pracę naukową. Nowelizacja zakazuje rzecznikom m.in. przynależności do partii politycznych oraz pracy na innych stanowiskach.

Za przyjęciem nowelizacji wraz z poprawką głosowało 86 senatorów, jeden był przeciwny i również jeden wstrzymał się od głosu.

Nowela ustaw o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych (RU), a także o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (RPP) zakłada, że RU oraz RPP i jego zastępcy nie będą mogli zajmować innego stanowiska, z wyjątkiem profesora szkoły wyższej, ani wykonywać innych zajęć zawodowych.

Nie będą mogli także należeć do partii politycznej, prowadzić działalności publicznej "niedającej się pogodzić z obowiązkami i godnością jego urzędu". Jak podkreślono w uzasadnieniu, zmiany mają na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania urzędów.

Zgodnie z poprawką przyjęta przez Senat, Rzecznik Ubezpieczonych nie może zajmować "innego stanowiska, z wyjątkiem stanowiska naukowo-dydaktycznego lub naukowego w szkole wyższej, w Polskiej Akademii Nauk, w instytucie badawczym lub innej jednostce naukowej, ani wykonywać innych zajęć zawodowych".

Według posłów PO, którzy przygotowali nowelizację, zgodnie z Konstytucją i ustawami Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka nie mogą pełnić funkcji publicznych, szczególnie takich jak poseł, czy senator. Takich zapisów nie ma w przypadku innych rzeczników. Według PO może dochodzić do sprzeczności interesów, kiedy RU, czy RPP, będąc posłem, czy senatorem biorą udział w pracach legislacyjnych. Tymczasem rzecznik powinien stać na straży praw ubezpieczonych lub pacjentów, a nie realizować linie polityczne jakiejkolwiek partii - przekonywali w debacie parlamentarnej posłowie.

Nowe regulacje miałyby zacząć obowiązywać od nowej kadencji parlamentu. W przyszłości funkcje RU i RPP byłyby obsadzane przez osoby, które nie mają mandatu poselskiego lub senatorskiego. Gdyby się zdarzyło, że taki mandat by miały - musiałyby wybrać: mandat, albo funkcję rzecznika.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, RU oraz pracownicy jego biura nie mogą jedynie być zatrudniani w zakładzie ubezpieczeń, towarzystwie emerytalnym, funduszu emerytalnym. Nie mogą też być akcjonariuszami lub członkami władz zakładów ubezpieczeń oraz wykonywać czynności związanych z działalnością ubezpieczeniową lub pośrednictwem ubezpieczeniowym. Nie mogą też być akcjonariuszami oraz wykonywać obowiązków członka zarządu lub rady nadzorczej towarzystwa emerytalnego.

Teraz poprawką przyjęta przez Senat będzie musiał zająć się Sejm.(PAP)

ago/ mmu/ rda/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)