Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senat za podwyżkami dla archiwistów

0
Podziel się:

Senat przyjął w piątek poprawkę zwiększającą wynagrodzenia dla archiwistów
średnio o 400 zł brutto miesięcznie. Pieniądze wygospodarowano przesuwając środki w budżecie
resortu kultury na 2014 r. O podwyżkach ostatecznie zadecyduje Sejm.

bEEfXGdN

Senat przyjął w piątek poprawkę zwiększającą wynagrodzenia dla archiwistów średnio o 400 zł brutto miesięcznie. Pieniądze wygospodarowano przesuwając środki w budżecie resortu kultury na 2014 r. O podwyżkach ostatecznie zadecyduje Sejm.

Za przyjęciem poprawki głosowało 60 senatorów, 1 był przeciw, 30 wstrzymało się od głosu.

Poprawka ma na celu zwiększenie wynagrodzeń dla archiwistów w budżecie na 2014 r. o 9 mln 995 tys. zł. Oznacza to, że archiwiści mogą się spodziewać podwyżki średnio o 400 zł brutto. W poprawce zaproponowano wygospodarowanie pieniędzy ze środków przeznaczonych na realizację pozostałych zadań ministra kultury.

bEEfXGdP

W archiwach państwowych jest zatrudnionych 1540 archiwistów.

Podczas posiedzenia senackiej komisji kultury senator Andrzej Grzyb (PO) podkreślił, że archiwiści - osoby o wyższym wykształceniu - są grupą zawodową znajdującą się na samym dole tabeli wynagrodzeń. Według niego wynagrodzenie w państwowych archiwach jest tak niskie, że powoduje odpływ pracowników o wysokich kwalifikacjach.

Poprawkę negatywnie zaopiniowało Ministerstwo Finansów.

Z kolei Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprawkę poparło. Według wiceszefowej resortu Małgorzaty Omilanowskiej utrzymanie wynagrodzeń archiwistów na takim samym poziomie jest skazaniem archiwów na niebyt; już w tej chwili ministerstwo nie jest w stanie w kilku archiwach utrzymać ciągłości pracy.

bEEfXGdV

Omilanowska poinformowała, że 74 z 1540 pracowników zarabia najniższą pensję krajową - 1650 zł brutto miesięcznie.

W piątek Senat przyjął również poprawkę zapewniającą w 2014 r. ministrowi kultury środki na budowę pomnika w Smoleńsku w hołdzie ofiarom katastrofy Tu-154M. Kwotę w wysokości 570 tys. zł uzyskano zmniejszając dotacje na centra kultury i sztuki.

Za przyjęciem poprawki głosowało 61 senatorów, 30 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szefa resortu kultury Bogdana Zdrojewskiego pomnik zostanie odsłonięty w Smoleńsku w 2015 r. pod warunkiem, że minister uzyska prawo do dysponowania terenem pod monument najpóźniej do końca maja br. Wówczas w okresie letnim będzie można wykonać fundamentowanie pomnika. (PAP)

bEEfXGdW

mce/ abe/

bEEfXGeq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)