Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat zajmie się nowelizacją przepisów dot. żołnierzy b. WSI

0
Podziel się:

Senat rozszerzył w czwartek porządek obrad o
punkt dotyczący nowelizacji przepisów regulujących sytuację
żołnierzy byłych WSI. Senatorowie zajmą się także nowelą dotyczącą
pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Senat rozszerzył w czwartek porządek obrad o punkt dotyczący nowelizacji przepisów regulujących sytuację żołnierzy byłych WSI. Senatorowie zajmą się także nowelą dotyczącą pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Nowelizacja dotycząca byłych funkcjonariuszy WSI, przewiduje, że żołnierze czekający na wydanie stanowiska komisji weryfikacyjnej w swojej sprawie, będą mogli pozostawać w rezerwie kadrowej dłużej niż ustawowe dwa lata.

Zgodnie z obecnymi przepisami czas pozostawania w rezerwie kadrowej niezweryfikowanych żołnierzy b. WSI upływa ostatecznie z końcem września.

Nowe przepisy zakładają, że żołnierze, którzy wykonują obowiązki w SKW lub SWW, a nie są wyznaczeni na stanowiska w tych służbach, przy realizowaniu zadań posiadaliby wszelkie uprawnienia i podlegali wszelkim obowiązkom, tak jak osoby formalnie wyznaczone na stanowiska służbowe.

Maksymalnie siedmioosobowy zespół mający dokończyć proces weryfikacji (poprzednia komisji zakończyła działalność z końcem czerwca) powołany ma być przez ministra obrony. Działałby on w ramach MON, a nie jako niezależna instytucja publiczna.

Nowelizacja wywołała sporo kontrowersji w Sejmie. PiS uznaje ją za niekonstytucyjną. Według posłów tego klubu, sprzeczne z konstytucją jest pozbawienie prezydenta wpływu na bezpieczeństwo państwa przez to, iż nie będzie miał swych przedstawicieli w nowej komisji kwalifikacyjnej.

Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Nowela przewiduje przyznawanie alimentów również cudzoziemcom oraz egzekwowanie tych świadczeń od osób zatrudnionych na umowę o dzieło.

Fundusz Alimentacyjny, z którego korzystało ok. 530 tys. osób, został zlikwidowany 1 maja 2004 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wywołało to wiele protestów kobiet i doprowadziło do skierowania jeszcze w 2004 roku do Sejmu obywatelskiego projektu ustawy przywracającej Fundusz. Obecna ustawa stanowi połączenie projektu obywatelskiego z 2004 roku i poselskiego z 2007 roku.(PAP)

stk/ ura/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)