Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senatorowie nie złożyli poprawek do nowelizacji dot. ulg na przejazdy

0
Podziel się

Senatorowie podczas wtorkowej debaty nie złożyli żadnych poprawek do
nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów. Zgodnie z nowelą zniżkę otrzymają
nauczyciele przedszkoli; jednocześnie zmniejszona zostanie ulga dla wszystkich nauczycieli.

bErHMOMR

Senatorowie podczas wtorkowej debaty nie złożyli żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów. Zgodnie z nowelą zniżkę otrzymają nauczyciele przedszkoli; jednocześnie zmniejszona zostanie ulga dla wszystkich nauczycieli.

O przyjęcie nowelizacji ustawy bez poprawek wnioskowały także senackie Komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Obecnie 37-procentowe ulgi na przejazdy pociągami osobowymi i autobusami na podstawie imiennych biletów miesięcznych (w przypadku pociągów - także biletów jednorazowych) mają nauczyciele uczący w szkołach i nauczyciele akademiccy. Zgodnie z nowelizacją, zniżką mają zostać objęci także nauczyciele przedszkoli, przy czym zniżka dla wszystkich nauczycieli zostałaby obniżona do 33 proc. Zmiana przepisów ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

bErHMOMT

Podczas debaty senator Andrzej Matusiewicz (PiS) pytał, czy obniżenie dotychczasowej wysokości ulgi nie naruszy zasady zachowania praw nabytych. Odpowiadając mu wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski zaznaczył, że sprawa była badana przez prawników senackich, którzy nie dopatrzyli się przeszkód prawnych w przyjętym rozwiązaniu. Projekt nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów przygotowany został w Senacie.

Nowelizacja ustawy stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawnego do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2010 r. Trybunał uznał, że przepisy dotyczące ulg dla nauczycieli, a wyłączające z nich nauczycieli przedszkoli, są niezgodne z konstytucją.

W czerwcu podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie senator Grażyna Sztark (PO) zaznaczyła, że były trzy możliwości zmiany przepisów: dodanie do listy uprawnionych do 37-procentowej zniżki nauczycieli przedszkoli, pozbawienie wszystkich nauczycieli ulgi lub dodanie do listy uprawnionych nauczycieli przedszkoli przy jednoczesnym obniżeniu wysokości ulgi dla wszystkich. Senator poinformowała, że w wyniku konsultacji z rządem wybrano trzeci wariant. Podała, że objęcie nauczycieli przedszkoli ulgą na przejazdy bez zmniejszenia wysokości ulgi dla całej grupy nauczycieli kosztowałoby budżet państwa dodatkowo ponad 37 mln zł. Trzeci wariant wybrany przez Senat spowoduje zaś, że ze zmianą przepisów nie będą się wiązały żadne dodatkowe koszty dla budżetu.

Jak poinformował Krzyżanowski, dzięki nowelizacji uprawnienia do ulgowych przejazdów zyska ponad 67 tys. nauczycieli przedszkoli, a tym samym łącznie grupa uprawionych do tej zniżki wynosić będzie ponad 652 tys. nauczycieli.

bErHMOMZ

Głosowanie nad nowelizacją ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów przeprowadzone zostanie pod koniec posiedzenia Senatu, które zostało zaplanowane na dwa dni. (PAP)

dsr/ mrt/ as/

bErHMONu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)