Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kosowo
18.04.2013 08:20

Serbia i Kosowo nie mogą się porozumieć

Premierzy Serbii i Kosowa w Brukseli nie osiągnęli porozumienia w sprawie normalizacji stosunków między krajami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)
Hashim Thaci, premier Kosowa

Premierzy Serbii i Kosowa w Brukseli nie osiągnęli porozumienia w sprawie normalizacji stosunków między krajami, co jest warunkiem ich zbliżenia do UE. Szefowa unijnej dyplomacji liczy jednak, że wkrótce uda się osiągnąć kompromis.

Po 14 godzinach rozmów Catherine Ashton poinformowała w komunikacie, że wciąż istnieją niewielkie "różnice zdań" między premierem Serbii Ivicą Dacziciem a premierem Kosowa Hashimem Thacim.

Ashton wyraziła jednak nadzieję na to, że do poniedziałku uda się osiągnąć kompromis. 22 kwietnia na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE szefowa unijnej dyplomacji ma przedstawić raport w sprawie postępów Serbii i Kosowa na drodze do zbliżenia do UE.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/166/264102.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosowo;bylo;tabu;serbow;oklamywano;mowiac;ze;kosowo;jest;nasze,194,0,1264578.html) *Odważne słowa premiera. "Okłamano was" * Szef serbskiego rządu wyraził opinię, że Serbia musi w końcu określić swe "prawdziwe granice".

Normalizacja stosunków między Belgradem a Prisztiną jest kluczowym warunkiem, który musi zostać spełniony, by przywódcy UE zgodzili się na czerwcowym szczycie na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Serbią.

W najbliższych dniach obie delegacje będą miały czas "na przemyślenie tego, czy mogą podjąć ostatnie kroki niezbędne do osiągnięcia porozumienia" - napisała Ashton w oświadczeniu.

Serbia domaga się dla swych rodaków na północy Kosowa szerokiej autonomii, czemu sprzeciwiają się władze w Prisztinie, żądając likwidacji "równoległych struktur" państwowych, utrzymywanych tam przez ludność serbską przy poparciu Belgradu. Władze Kosowa żądają zintegrowania także północnej części kraju ze strukturami państwowymi. Serbia chce natomiast, by Serbowie z północy Kosowa mieli szczególne uprawnienia w takich dziedzinach, jak wybór sędziów i lokalnych komendantów policji. Premier Daczić żąda też, żeby w północnej części Kosowa nie mogły stacjonować siły bezpieczeństwa podlegające rządowi w Prisztinie.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/m260253.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/serbia;rzad;odrzucil;plan;ue;ws;stosunkow;z;kosowem,45,0,1284141.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kraj odrzuca plan Unii Europejskiej. Powód? - Rząd Serbii nie może zaakceptować wytycznych przedstawionych jego negocjatorom w Brukseli - powiedział serbski premier Ivica Daczić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/m216476.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/porozumienie;ws;kosowa;serbia;przeciwko,31,0,1283359.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Brak zgody. "Bilet wstępu do UE jest za drogi" Zaproponowany przez UE plan unormowania stosunków między Serbią a jej byłą prowincją - Kosowem - nie zyskuje aprobaty w Belgradzie. Odrzucił go prezydent Tomislav Nikolić, premier Ivica Daczić, a także serbska Cerkiew.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/m97553.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cerkiew;przeciwko;porozumieniu;ws;kosowa,227,0,1283043.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kosowo wysoką ceną za przystąpienie do Uni - _ Serbia nie może się zgodzić na zapłacenie z góry takiej ceny za dobra, które mogą nigdy nie zostać dostarczone _ - uznał patriarcha.
Tagi: kosowo, serbia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz