Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbia ma nadzieję na status kandydata do UE w drugiej połowie 2008 roku

0
Podziel się:

(kolejne wypowiedzi serbskiego wicepremiera i eksperta)

(kolejne wypowiedzi serbskiego wicepremiera i eksperta)

13.6.Bruksela (PAP/AFP) - Serbia, z którą Unia Europejska wznowiła w środę negocjacje stowarzyszeniowe, ma nadzieję, że status kandydata do UE otrzyma w drugiej połowie 2008 roku, w okresie prezydencji francuskiej - poinformował przebywający w Brukseli wicepremier Bożidar Djelić, odpowiedzialny za integrację europejską w nowym rządzie.

Dodał, że spotka się jeszcze w tym tygodniu w Luksemburgu z nowym ministrem spraw zagranicznych Francji Bernardem Kouchnerem, a pod koniec roku francuski minister uda się z wizytą do Belgradu.

Wicepremier Djelić powiedział, że drugim celem Serbii jest integracja w 2008 roku ze strefą Schengen, jednak przyznał, że wejście do bezwizowego obszaru europejskiego będzie w tym terminie "bardzo trudne".

"Jesteśmy w stosunku do naszych sąsiadów bardzo opóźnieni w integracji europejskiej. Musimy ten proces przyspieszyć" - dodał ten proeuropejski polityk, który powrócił do rządu po czterech latach nieobecności.

Unijny komisarz do spraw rozszerzenia Olli Rehn podczas środowych rozmów z Djeliciem w sprawie Porozumienia o Stabilizacji i Stowarzyszeniu nie wymienił żadnej konkretnej daty dotyczącej uzyskania przez Serbię statusu kandydata do członkostwa w UE. Przypomniał jednocześnie po raz kolejny, że podpisanie Porozumienia jest uwarunkowane "ścisłą współpracą" Belgradu z trybunałem.

UE wznowiła rozmowy z Serbią, które zostały zawieszone w maju ubiegłego roku, gdy Belgrad nie dotrzymał wyznaczonego terminu przekazania haskiemu trybunałowi oskarżonego o zbrodnie wojenne generała Ratko Mladicia, byłego dowódcy Serbów bośniackich.

Co prawda Mladić wciąż pozostaje na wolności, lecz trybunałowi przekazano podejrzanego o zbrodnie wojenne generała sił zbrojnych Serbów bośniackich Zdravko Tolimira. Tolimir był bliskim współpracownikiem Mladicia. Na liście poszukiwanych przez ONZ- owski trybunał haski zajmował trzecie miejsce po Mladiciu i Radovanie Karadżiciu, politycznym przywódcy Serbów bośniackich z czasów wojny na Bałkanach.

Zdaniem Jamesa Lyona, eksperta z Międzynarodowej Grupy Kryzysowej - niezależnej organizacji pozarządowej prowadzącej badania w celu zapobiegania konfliktom - UE chce przyspieszyć integrację Serbii z Unią, aby Serbowie "łatwiej pogodzili się z utratą Kosowa". (PAP)

jo/ mmp/ mc/ 7035

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)