Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbia: Opozycja naciska na rząd w sprawie Kosowa

0
Podziel się:

Serbskie partie opozycyjne nasiliły w poniedziałek naciski na rząd,
domagając się zwołania nadzwyczajnej sesji parlamentu, aby określić stanowisko państwa po
planowanym na czwartek orzeczeniu MTS ws. legalności odłączenia się Kosowa od Serbii w 2008 roku.

Serbskie partie opozycyjne nasiliły w poniedziałek naciski na rząd, domagając się zwołania nadzwyczajnej sesji parlamentu, aby określić stanowisko państwa po planowanym na czwartek orzeczeniu MTS ws. legalności odłączenia się Kosowa od Serbii w 2008 roku.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze wyda, na wniosek Serbii, nieobowiązującą, choć mającą ogromne znaczenie polityczne decyzję, czy jednostronne ogłoszenie przez Kosowo w lutym 2008 roku niepodległości jest zgodne z prawem międzynarodowym. Serbia łączy z tym postanowieniem duże nadzieje.

Opozycyjna Liberalna Partia Demokratyczna (LDP) wyraziła w poniedziałek opinię, że parlament powinien wypracować politykę wobec Kosowa, aby uniknąć "nadmiernych emocji, które w przeszłości doprowadziły do utraty życia wielu ludzi". Partia ostrzegła też, że kłótnia o Kosowo może narazić na szwank stosunki z Waszyngtonem i Unią Europejską, do której Serbia ma nadzieję wstąpić.

"Sytuacja jest zbyt poważna. Postawa Serbii po czwartku może na stałe określić polityczną i gospodarczą przyszłość kraju i regionu" - uważa przedstawiciel LDP.

Z kolei opozycyjna nacjonalistyczna Demokratyczna Partia Serbii skrytykowała brak strategii rządu wobec Kosowa, apelując o ostrzejszą politykę w stosunku do Prisztiny nawet za cenę niestarania się o członkostwo w Unii Europejskiej.

W niedzielę prezydent Serbii Boris Tadić powiedział, że po decyzji Trybunału Belgrad będzie chciał rozpocząć rozmowy z Kosowem. Tego samego dnia władze Kosowa odrzuciły taką ewentualność.

W marcu bieżącego roku minister spraw zagranicznych Serbii Vuk Jeremić przypomniał, że "po raz pierwszy Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości został poproszony o ustosunkowanie się do legalności przeprowadzenia przez etniczną mniejszość jednostronnej próby podziału państwa należącego do ONZ".

Niepodległość Kosowa uznały 63 państwa, w tym USA i większość państw Unii Europejskiej. (PAP)

jo/ mc/

6639861

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)