Notowania

kosowo
01.12.2009 13:16

Serbia podważa niepodległość Kosowa

Spór przeniósł się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Serbia uważa, że proklamowanie przez Kosowo niepodległości było nielegalne i jako takie jest wyzwaniem dla światowego porządku prawnego. Takie stanowisko zaprezentowała w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze.

Przedstawiający stanowisko Serbii jej ambasador we Francji Duszan Bataković (na zdjęciu z prawej strony) nazwał Kosowo _ kolebką serbskiej państwowości _. Podkreślił, że, jak się wyraził, _ jednostronne proklamowanie przez Kosowo niepodległości narusza suwerenność i terytorialną integralność Serbii _.

Dotąd 63 kraje, w tym USA i większość krajów UE, uznały Kosowo za suwerenny kraj.
Swoje argumenty przedstawią też reprezentanci władz Kosowa, które w lutym roku 2008 ogłosiło niepodległość.

W październiku 2008 roku Zgromadzenie Ogólne NZ zaakceptowało propozycję Serbii, aby zwrócić się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o wydanie opinii w sprawie zgodności z prawem jednostronnej deklaracji o niepodległości Kosowa.

Przesłuchania przed ONZ-owskim trybunałem w Hadze mają trwać do 11 grudnia. Następnie swoje stanowisko w sprawie wyrażą inne państwa - ogółem 29, po cztery dziennie.

Orzeczenie trybunału będzie mieć charakter konsultacyjny, niemniej będzie mieć ważne znaczenie polityczne jako potencjalny precedens w prawie międzynarodowym - pisze agencja ITAR-TASS.
* Kosowo świętuje rok niepodległości
* Kosowo ratyfikowało porozumienie z Macedonią
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

Tagi: kosowo, trybunał sprawiedliwości, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz