Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
serbia
24.03.2008 19:17

Serbia proponuje podział Kosowa

Belgrad będzie rozmawiać, ale pod auspicjami ONZ - oświadczył szef serbskiej dyplomacji Vuk Jeremić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Władze serbskie są gotowe do rozmów pod auspicjami ONZ na temat Kosowa - oświadczył w Hanoi szef serbskiej dyplomacji Vuk Jeremić. *Jednocześnie Belgrad przedstawił propozycję podziału Kosowa wzdłuż linii dzielącej tereny zamieszkane przez Serbów i Albańczyków.*

- _ Uważamy, że jedyne trwałe rozwiązanie kwestii przyszłego statusu naszej prowincji byłoby takie, które zostanie zaakceptowane przez obie strony _ - podkreślił Jeremic podczas wizyty w Wietnamie. - _ W dzisiejszym świecie nie możemy podejmować żadnych kroków bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ, jeśli chcemy zapewnić sobie pokój i bezpieczeństwo _.

Serbska prasa opublikowała w poniedziałek dokument złożony przez Belgrad w ONZ. Napisano w nim, że serbski rząd uznaje jurysdykcję ONZ w Kosowie, ale obstaje przy tym, że na terenach, gdzie Serbowie stanowią większość, tylko oni - bez udziału Albańczyków - mają zwierzchnictwo nad policją, sądami oraz służbami celnymi. Do ubiegłego miesiąca w kosowskiej policji pod egidą ONZ służyli zarówno Serbowie, jak i Albańczycy.

Zdaniem analityków, Belgrad próbuje odzyskać kontrolę polityczną i administracyjną nad zamieszkanymi w większości przez Serbów terenami na północy Kosowa.

Kosowo proklamowało niepodległość 17 lutego i zostało już uznane przez około 30 państw, w tym USA i wiele krajów UE. Belgrad jest zdecydowanie przeciwny niepodległości Kosowa, które uważa za kolebkę kultury serbskiej.

Tagi: serbia, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz