Notowania

proces
03.12.2010 19:05

Serbia: Rozpoczął się proces żony gen. Ratko Mladicia

Proces Bosiljki Mladić, żony poszukiwanego za zbrodnie wojenne gen. Ratko Mladicia, rozpoczął się w piątek w Belgradzie. Bosiljka Mladić jest oskarżona o nielegalne posiadanie broni. Grozi jej do 10 lat więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Proces Bosiljki Mladić, żony poszukiwanego za zbrodnie wojenne gen. Ratko Mladicia, rozpoczął się w piątek w Belgradzie. Bosiljka Mladić jest oskarżona o nielegalne posiadanie broni. Grozi jej do 10 lat więzienia.

Broń, na którą żona Mladicia nie miała pozwolenia, znaleziono podczas rewizji w belgradzkim domu generała, byłego szefa sił zbrojnych Serbów bośniackich. Proces rozpoczął się od spraw proceduralnych i zaledwie po pięciu minutach poinformowano, że zostanie wznowiony w styczniu.

Poparcie dla żony Mladicia deklarują zwolennicy skrajnie nacjonalistycznej Serbskiej Partii Radykalnej Vojislava Szeszelja, odpowiadającego za zbrodnie wojenne przed ONZ-owskim trybunałem w Hadze.

W piątek przed gmachem sądu w Belgradzie około 50 działaczy tej partii demonstrowało z transparentem "Generale, wytrzymaj".

Nie wiadomo, gdzie ukrywa się Ratko Mladić. Serbski tygodnik "Vreme" ujawnił, że na początku 2006 roku trybunał ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii dysponował dokładnymi informacjami o jego miejscu pobytu. Była rzeczniczka prokuratury haskiego trybunału Florence Hartmann potwierdziła, że ówczesna główna prokurator Carla del Ponte w lutym 2006 roku została poinformowana przez przedstawicieli serbskich służb bezpieczeństwa, iż pewien oficer w stanie spoczynku ukrył Mladicia we wsi na granicy Serbii z Chorwacją.

Hartmann powiedziała też, że del Ponte uzyskała od ówczesnego premiera Serbii Vojislava Kosztunicy "niezłomne zapewnienie", iż do kwietnia 2006 roku Mladić zostanie wydany trybunałowi w Hadze.

Serbski prokurator ds. zbrodni wojennych Vladimir Vukczević zarzucił niedawno byłemu szefowi serbskiej tajnej służby BIA, Rade Bulatoviciowi, że na początku 2006 roku udaremnił on zatrzymanie Ratko Mladicia, zatrzymując wspomnianego oficera w stanie spoczynku.

Mladić jest głównym oskarżonym o zbrodnie w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie (1992-1995), w tym o masakrę w lipcu 1995 roku około ośmiu tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy oraz trwające trzy lata oblężenie Sarajewa.(PAP)

az/ kar/

7826944

Tagi: proces, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz