Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niepodległość kosowa
27.07.2010 13:31

Serbia stawia sprawę jasno: Nigdy nie uznamy Kosowa

Serbscy deputowani oznajmili, że nalegają na pokojowe negocjacje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergeibach/Dreamstime)

Parlament Serbii zebrał się na nadzwyczajnej sesji po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ocenił, że niepodległość Kosowa nie narusza prawa międzynarodowego.

Serbscy deputowani oznajmili, że nalegają na _ pokojowe negocjacje _ jako trwałe rozwiązanie kwestii Kosowa. Za rezolucją opowiedziało się 192 z 250 parlamentarzystów. Przeciwko było 26, dwóch się wstrzymało.

MTS uznał w miniony czwartek, że deklaracja niepodległości Kosowa, ogłoszona w lutym 2008 roku, nie stanowi naruszenia prawa międzynarodowego. Opinia doradcza MTS wydana została na zapytanie zgłoszone przez Zgromadzenie Ogólne NZ. Do czasu decyzji trybunału niepodległość byłej serbskiej prowincji uznało 69 krajów świata.

Prezydent Serbii Boris Tadić oznajmił w minionym tygodniu, że dla jego kraju decyzja MTS jest trudna i Belgrad będzie zabiegał o rezolucję ONZ, która zobowiązywałaby obie strony do rozpoczęcia dialogu. Zapewnił, że Serbia nie ucieknie się do przemocy i woli negocjacje z przywódcami Kosowa na temat kompromisowego rozwiązania.

Serbia, która przypomina, że Kosowo jest kolebką jej państwowości, straciła nad nim kontrolę w 1999 roku, gdy 78-dniowe bombardowanie NATO zakończyło dwuletnią wojnę z kosowskimi Albańczykami i administrację nad prowincją przejęła ONZ. Konflikt ten kosztował życie około 13 tys. ludzi, w większości Albańczyków, którzy stanowią ponad 90 proc. mieszkańców Kosowa.

Tagi: niepodległość kosowa, kosowo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz