Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sesja Kościół katolicki w Europie Środkowo-Wschodniej

0
Podziel się:

O odrodzeniu i rozwoju Kościoła katolickiego w krajach Europy Środkowej i
Wschodniej dyskutowali w czwartek w Szczecinie uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej przez
wydział teologiczny tamtejszego uniwersytetu.

O odrodzeniu i rozwoju Kościoła katolickiego w krajach Europy Środkowej i Wschodniej dyskutowali w czwartek w Szczecinie uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej przez wydział teologiczny tamtejszego uniwersytetu.

Sesję dedykowano biskupowi pomocniczemu archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Marianowi Błażejowi Kruszyłowiczowi z okazji jego 50. rocznicy święceń kapłańskich i 20. rocznicy sakry biskupiej.

Franciszkanin, 74-letni obecnie bp Kruszyłowicz w latach 70. i 80. pracował w Rzymie, jako wikariusz generalny zakonu franciszkanów. W tamtym czasie nadzorował i wizytował zakony i klasztory franciszkańskie na terenach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym w Rosji, Bułgarii i Rumunii. Był w czasach panowania reżimu komunistycznego nieoficjalnym łącznikiem pomiędzy tamtejszymi wspólnotami katolickimi a Stolicą Apostolską.

Uczestniczący w konferencji metropolita mińsko-mohylewski, do niedawna także katolicki ordynariusz Moskwy, abp Tadeusz Kondrusiewicz podkreślił, że przez ostatnie kilkanaście lat odradza się i rozwija struktura Kościoła katolickiego na Białorusi i w Rosji. Wzrasta liczba świątyń, parafii, powstają wydawnictwa katolickie i seminaria duchowne, jest dialog z innymi wyznaniami - dodał arcybiskup. Z nadzieją patrzymy w przyszłość - mówił do zebranych.

Wskazał jednak na problemy, z którymi borykają się katolicy na wschodzie Europy. To m.in. nadal zbyt mała liczba księży, kościołów, powołań, trudności z uzyskaniem zgody na pracę duszpasterską księży obcokrajowców. Jak poinformował, np. w Mińsku, gdzie jest ok. 300 tys. katolików są tylko trzy kościoły.

Jako fenomen określił zaangażowanie młodzieży w życie Kościoła katolickiego, zarówno w Rosji jak i na Białorusi. To właśnie młodzież dąży do odradzania parafii i to ona jest aktywna - zaznaczył. Otrzymaliśmy dar odrodzenia, ale potrzebny jest maksymalny wysiłek by go właściwie wykorzystać - dodał.

O obronie Kościoła katolickiego w Rumunii w czasach dyktatury komunistycznej oraz o odradzaniu się jego struktur w okresie zmian społeczno-politycznych po 1989 r. mówił podczas konferencji ordynariusz diecezji Jassy (Rumunia) bp Petru Gherghel. (PAP)

epr/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)