Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sieć ENEA dla włączenia ekologii do programów regionalnych

0
Podziel się

Sieć ENEA (European Network of Environmental Authorities) ułatwi współpracę
instytucji odpowiedzialnych za realizację programów operacyjnych z tymi, które odpowiadają za
ochronę środowiska - zadeklarował minister środowiska Andrzej Kraszewski.

bEhdJGmZ

*Sieć ENEA (European Network of Environmental Authorities) ułatwi współpracę instytucji odpowiedzialnych za realizację programów operacyjnych z tymi, które odpowiadają za ochronę środowiska - zadeklarował minister środowiska Andrzej Kraszewski. *

Działalność sieci zainaugurowano w środę w Warszawie.

Sieć ENEA wspomaga integrację ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju z polityką regionalną - programami operacyjnymi realizowanymi przez kraje członkowskie oraz kraje kandydujące do akcesji. "Utworzenie sieci jest dowodem na to, że Polska aktywnie uczestniczy oraz wspiera działania Unii na rzecz czystszego środowiska w Europie" - mówił podczas inauguracji minister środowiska Andrzej Kraszewski.

bEhdJGnb

Za utworzenie sieci w Polsce odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, jako instytucja posiadająca właściwe kompetencje oraz delegatury regionalne - wyjaśnił Kraszewski. Sieć istnieje od września 2004 r. Stworzyła ją Komisja Europejska i państwa członkowskie.

Sieć ułatwi współpracę instytucji odpowiedzialnych za realizację programów operacyjnych z tymi, które odpowiadają za ochronę środowiska. Za utworzenie sieci w Polsce odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, jako instytucja posiadająca właściwe kompetencje oraz delegatury regionalne - wyjaśnił Kraszewski

W ramach ENEA mają być wymieniane doświadczenia dotyczące m.in. ocen oddziaływania na środowisko, zarządzania obszarami Natura 2000, zapobiegania konfliktom społecznym związanym z ekologią.

Oprócz przewodniczącej sieci Dyrekcji Generalnej Środowisko Komisji Europejskiej biorą udział państwa członkowskie UE, przedstawiciele międzynarodowych organizacji ekologicznych - WWF, Birdlife International oraz Bankwatch i innych organizacji międzynarodowych związanych z ochroną środowiska i rozwojem regionalnym. Od 2008 r. w sieci mogą też uczestniczyć instytucje zarządzające funduszami unijnymi w poszczególnych krajach.

bEhdJGnh

W ocenie Georgesa Kremlisa z Dyrekcji Generalnej Środowisko, który uczestniczył w warszawskiej inauguracji sieci, wydarzenie to jest dobrym przykładem dla wszystkich nowych krajów UE.

Sieć organizuje cykliczne spotkania (dwa razy w roku). Jedno odbywa się w Brukseli, natomiast drugie w kraju członkowskim. Funkcjonowanie sieci w Polsce będzie finansowane ze środków pomocy technicznej unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.(PAP)

ago/ mhr/

bEhdJGnC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)