Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sielatycki: są rozbieżności w Polsko-Litewskim Zespole ds. edukacji

0
Podziel się:

#
dochodzą m.in. wypowiedzi wiceministrów edukacji Polski i Litwy
#

# dochodzą m.in. wypowiedzi wiceministrów edukacji Polski i Litwy #

07.11. Augustów (PAP) - Wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki uważa, że niektórych problemów polskiego szkolnictwa na Litwie nie da się rozwiązać bez zmiany litewskiej ustawy o oświacie. W poniedziałek w Augustowie odbywa się posiedzenie Polsko-Litewskiego Zespołu ds. edukacji.

Sielatycki uważa, że w tej sytuacji może powstać protokół rozbieżności Polsko-Litewskiego Zespołu.

"Zapisy litewskiej ustawy są kluczowe, bo one stwarzają zagrożenie dla nauki w języku polskim. Bez zmian niektórych jej zapisów nie będzie pokoju społecznego i sytuacji, która byłaby do przyjęcia dla wszystkich" - powiedział Sielatycki dziennikarzom w przerwie obrad. Zaznaczył, że polska strona oczekuje zmian w ustawie i wierzy, że te zaproponowane przez Polaków na Litwie zostaną uwzględnione.

Tymczasem wiceminister edukacji Litwy Vaidas Bacis powtórzył po raz kolejny, że nie ma mowy o zmianie ustawy i zespół ds. edukacji nie dyskutuje na ten temat. "Ustawa jest bardzo dobra i nie wymaga żadnych zmian" - powiedział dziennikarzom Bacis.

Spotkanie w Augustowie to czwarte posiedzenie Polsko-Litewskiego Zespołu Ekspertów Edukacyjnych i Przedstawicieli Mniejszości Narodowych. Omawiana jest kwestia wspierania oświaty polskiej na Litwie przez rząd Polski oraz oświaty litewskiej w Polsce przez rząd Litwy.

Na spotkanie, po raz pierwszy, zostali zaproszeni rodzice uczniów ze szkół z polskim językiem nauczania na Litwie i rodzice uczniów ze szkół z litewskim językiem nauczania w Polsce - odpowiednio po pięciu przedstawicieli rodziców każdej ze stron.

Bacis mówił dziennikarzom, że celem tego spotkania jest przekonanie rodziców, że zmiany zaproponowane przez rząd litewski są dobre. Litewski wiceminister powiedział, że zamierza wyjaśnić rodzicom na spotkaniu m.in. jak ma wyglądać egzamin maturalny i jakie będą kryteria jego oceniania.

Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie przekazało litewskiemu ministrowi apel z sześcioma postulatami. To m.in.: odwołanie ujednoliconej matury języka litewskiego i przygotowanie nowych ulepszonych programów nauczania i bazy podręcznikowej. Chcą też wycofania obowiązku dwujęzycznej edukacji w szkołach mniejszości narodowych, wprowadzenia zasad równego traktowania polskich i litewskich szkół oraz opracowania długofalowej strategii szkolnictwa mniejszości narodowych na Litwie.

Polsko-Litewski Zespół Ekspertów Edukacyjnych i Przedstawicieli Mniejszości Narodowych został powołany w wyniku protestów społeczności polskiej na Litwie wobec nowej ustawy oświatowej. Zgodnie z nią, od 2013 r. w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony.

Program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich na Litwie różni się. W szkołach litewskich język ten jest wykładany, jako język ojczysty, a więc w szerszym wymiarze. Natomiast w szkołach mniejszości - jako język państwowy.

Polacy na Litwie podkreślają, że język litewski dla przedstawicieli innych narodowości zawsze pozostanie językiem wyuczonym i chcą, by nadal egzamin z tego języka był zróżnicowany.(PAP)

bur/ rof/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)