Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Siemianowice Śląskie: Powstaje spektakl o Januszu Korczaku

0
Podziel się:

Uczniowie siemianowickich szkół oraz członkowie Towarzystwa
Opieki nad Oświęcimiem rozpoczęli prace nad spektaklem, poświęconym Januszowi Korczakowi. Spektakl
będzie miał tytuł "Ocalić te dzieci. Rzecz o Januszu Korczaku".

*Uczniowie siemianowickich szkół oraz członkowie Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem rozpoczęli prace nad spektaklem, poświęconym Januszowi Korczakowi. Spektakl będzie miał tytuł "Ocalić te dzieci. Rzecz o Januszu Korczaku". *

"Tym spektaklem chcemy uczcić Rok Janusza Korczaka oraz w przystępny sposób przedstawić nie tylko młodemu pokoleniu tę wielką i tragiczną postać" - powiedział w czwartek PAP prezes zarządu głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Mirosław Domin. Spektakl przygotowuje siemianowicki oddział towarzystwa.

Spektakl "Ocalić te dzieci. Rzecz o Januszu Korczaku" opowiada o młodej dziewczynie, która musi napisać pracę o Januszu Korczaku, żeby zaliczyć język polski. "Postanowiliśmy nawiązać do współczesności, żeby ułatwić odbiór i zachęcić także młodzież do oglądania" - wyjaśnił Domin.

Uczennica wgłębiająca się w życiorys Korczaka zostanie pokazana na jednym z trzech planów, które "będą się nawzajem przenikać". Pozostałe dwa będą się rozgrywały w sierocińcu i w getcie.

Jak poinformował Mirosław Domin, który ma zagrać w spektaklu rolę Janusza Korczaka, próby już się rozpoczęły. "Uczymy się kwestii, ruchu scenicznego, potem przyjdzie czas na scenografię, przygotowanie kostiumów oraz światła i dźwięku" - tłumaczył.

W spektaklu zagrają członkowie Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem oraz uczniowie siemianowickich szkół - np. w rolę wychowanków sierocińca wcielą się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Premiera odbędzie się 18 maja w Siemianowickim Centrum Kultury, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem powstało w 1983 roku z inicjatywy byłych więźniów, którzy pragnęli zachować pamięć o wydarzeniach mających miejsce w obozie Auschwitz-Birkenau.

Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) - lekarz, działacz społeczny, wychowawca, pedagog, myśliciel, urodził się w 1879 lub 1879 roku (dokładna data nie jest znana). Jest autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży, m.in. "Król Maciuś Pierwszy", "Król Maciuś na wyspie bezludnej" oraz artykułów i rozpraw na tematy społeczne i pedagogiczne, m.in. "Jak kochać dziecko". Przez całe swoje życie walczył o prawa dziecka. Pracował w Szpitalu dla Dzieci, kierował Domem Sierot dla dzieci żydowskich, współtworzył także Nasz Dom dla dzieci polskich. Poczuwał się do podwójnej przynależności kulturowej i narodowej, jako Żyd-Polak działał w obrębie obu społeczności i na rzecz ich zbliżenia.

Latem 1942 roku w warszawskim getcie odmówił pozostawienia swoich podopiecznych wysyłanych do obozu zagłady. Zginął 6 sierpnia 1942 roku wraz ze współpracownikami i wychowankami Domu Sierot w niemieckim obozie śmierci w Treblince.

Obecnie obchodzony jest Rok Janusza Korczaka w związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą śmierci autora "Króla Maciusia I" oraz 100. rocznicą założenia przez niego Domu Sierot przy ul. Krochmalnej w Warszawie. (PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)