Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Siemoniak: do końca roku zamykamy formalności ws. polsko-ukraińsko-litewskiej brygady

0
Podziel się

Do końca roku mają zostać zakończone formalności związane z powołaniem
polsko-ukraińsko-litewskiej brygady - zapowiedział w poniedziałek w Sewastopolu minister obrony
Tomasz Siemoniak po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Pawłem Lebiediewem.

bEqEKfoB

Do końca roku mają zostać zakończone formalności związane z powołaniem polsko-ukraińsko-litewskiej brygady - zapowiedział w poniedziałek w Sewastopolu minister obrony Tomasz Siemoniak po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Pawłem Lebiediewem.

"Polska bardzo wysoko ocenia współpracę wojskową Ukrainy z NATO, Unią Europejską i Polską" - powiedział szef MON. Dodał, że ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Litwy chcą przyspieszyć tworzenie trójnarodowej brygady. "Do końca roku zamykamy wszystkie sprawy formalne i będziemy podpisywać umowę. To krok, który świadczy, że europejska droga Ukrainy wypełnia się konkretami" - ocenił.

"Chciałbym powiedzieć, że Polska zdecydowanie wspiera Ukrainę na jej drodze do Europy. To jest deklaracja nie tylko naszych władz, ale i naszego społeczeństwa, które jak najlepiej życzy Ukrainie" - oświadczył Siemoniak.

bEqEKfoD

"Zawsze rozmawiamy o współpracy naszych rodzajów sił zbrojnych, osiągnęliśmy bardzo dobrą współpracę Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, chcielibyśmy, by również marynarki wojenne dołączyły do tej współpracy, więc Sewastopol jako miejsce wizyty nie jest przypadkiem" - zaznaczył. "Z rewizytą - mam nadzieję rychłą - zaprosiłem pana ministra do Gdańska i Gdyni, stolicy polskiej Marynarki Wojennej" - dodał.

Wyraził zadowolenie z udziału Ukrainy w ćwiczeniach sił odpowiedzi NATO pod kryptonimem "Steadfast Jazz", które w listopadzie mają się odbyć w Polsce i krajach bałtyckich.

"Bardzo liczymy na współpracę przemysłów obronnych, w tym w kwestii modernizacji" - zadeklarował szef MON, dodając, że jest to temat rozmów podsekretarza stanu Waldemara Skrzypczaka i zastępcy ministra obrony Ukrainy Arturo Francisco Babenki.

W lutym br., po trzyletniej przerwie, w Brukseli wznowiła pracę komisja NATO-Ukraina na szczeblu ministrów obrony; jednym z tematów spotkania było utworzenie polsko-ukraińsko-litewskiej brygady. Tę samą sprawę Siemoniak i Lebiediew omawiali wiosną w Warszawie.

bEqEKfoJ

List intencyjny w sprawie utworzenia brygady przedstawiciele resortów obrony trzech państw podpisali w listopadzie 2009 roku. Początkowo przewidywano, że wstępną gotowość brygada osiągnie w 2011 roku, a pełną zdolność operacyjną - w 2013. Wiosną 2011 oba te terminy przesunięto odpowiednio na koniec 2012 i koniec 2013. Powołanie brygady wymaga międzyrządowego porozumienia. Na początku bieżącego roku przewidywano, że taka umowa może zostać podpisana w drugim kwartale br.

Zaangażowanie w tworzenie i funkcjonowanie tego związku taktycznego miało aktywizować współpracę Ukrainy z NATO, zacieśnić współpracę wojskową trzech państw i stworzyć podstawy do powołania na bazie brygady kolejnej grupy bojowej UE. Brygada ma być wykorzystywana w międzynarodowych operacjach pod mandatem ONZ, UE i NATO.

Pododdziały wydzielane do brygady z Litwy, Polski i Ukrainy pozostaną w dotychczasowych miejscach stacjonowania, będą podporządkowywane dowódcy brygady na czas ćwiczeń i misji. Kwatera główna trójnarodowej brygady ma być w Lublinie.

Z Sewastopola Jakub Borowski (PAP)

bEqEKfoK

brw/ mc/ jbr/

bEqEKfpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)