Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Siemoniak: jesienią ma być gotowy raport o samobójstwach w wojsku

0
Podziel się

Jesienią ma być gotowy raport o przyczynach samobójstw żołnierzy
przygotowany na zlecenie MON - poinformował w środę szef tego resortu Tomasz Siemoniak.

bErIUChx

Jesienią ma być gotowy raport o przyczynach samobójstw żołnierzy przygotowany na zlecenie MON - poinformował w środę szef tego resortu Tomasz Siemoniak.

"Jakiś czas temu, mając świadomość taką, że samobójstwa w wojsku są problemem, nie ma co tutaj tego ukrywać, poprosiłem, żeby został przygotowany taki raport, który bada przyczyny. On jesienią ma być gotowy" - powiedział minister pytany przez dziennikarzy o samobójstwa w siłach zbrojnych.

Skala samobójstw w wojsku stała się głośna w połowie ub.r., gdy media opisały trzy takie przypadki, które miały miejsce w jednostce w Szczecinie. MON zapowiedział wówczas, że zbada ten problem.

bErIUChz

"Bardzo często, z tego, co wiem, bo się tymi przypadkami interesuję, przyczyny tkwią w sytuacjach osobistych raczej niż w służbie wojskowej. W przypadku armii zawodowej nie ma już takich sytuacji złego przełożonego, +fali+" - powiedział w środę Siemoniak.

Ocenił też, że po latach obecności na misjach zagranicznych wojsko zbudowało całkiem niezły system pomocy żołnierzom. Ustawa o weteranach działań poza granicami kraju zapewnia wszystkim weteranom prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej poza kolejnością. W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie działa klinika psychiatrii i stresu bojowego. "Staramy się robić bardzo dużo" - podkreślił minister.

"Zawsze o to apeluję, aby też rodziny - bo rodziny często wiedzą najwięcej - dzieliły się obserwacjami czy niepokojami, bo wtedy będziemy w stanie pomóc. Każdy z tych trudnych przypadków otaczamy szczególną opieką, staramy się, nawet jeżeli nie ma formalnego tytułu, pomagać" - powiedział Siemoniak.

Wydawany przez MON miesięcznik "Polska Zbrojna" w ostatnim numerze napisał, że przygotowywany przez prof. Stanisława Ilnickiego z WIM raport powstanie na podstawie analizy przypadków samobójstw żołnierzy od 2000 r. i będzie podzielony na dwie części - sprzed zawieszenia poboru i po nim. Z cytowanych przez gazetę statystyk wynika, że w 2012 r. na swoje życie targnęło się 11 wojskowych, a rok wcześniej - 14. Wojsko Polskie liczy niecałe 100 tys. żołnierzy.(PAP)

bErIUChF

ral/ bos/ mow/

bErIUCia
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)