Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Siemoniak: nauka ważna dla potencjału obronnego

0
Podziel się:

Zdolności obronne zależą także od potencjału naukowego; potrzebna jest
współpraca MON, nauki i przemysłu - powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak, który wziął udział
w środę w konferencji "Badania naukowe w obszarze techniki i technologii obronnych".

Zdolności obronne zależą także od potencjału naukowego; potrzebna jest współpraca MON, nauki i przemysłu - powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak, który wziął udział w środę w konferencji "Badania naukowe w obszarze techniki i technologii obronnych".

Podczas konferencji wręczono nagrody w konkursie na najlepszą pracę naukową i badawczą w dziedzinie obronności. "Chcielibyśmy, żeby te nagrody były przykładem dla pozostałych uczestników konkursu i dowodem, że staramy się szukać mechanizmów, by nauka, która służy wojsku, miała się coraz lepiej" - powiedział szef MON.

"Potencjał obronny zawsze był mierzony także potencjałem naukowym, dziś dzieje się tak jeszcze bardziej" - dodał Siemoniak. Wyraził przekonanie, że w uznaną za priorytet budowę systemu obrony powietrznej, w tym obrony przeciwrakietowej, należy w jak największym stopniu włączać polską naukę. Dodał, że chodzi o to, by nie tylko "kupować i składać" te elementy, których nie wytwarza krajowy przemysł, lecz nabywać nowe umiejętności. "Nie uda się to bez współpracy; potrzeba do tego trójkąta, który tworzą MON, nauka i przemysł" - powiedział.

"Nie jest przypadkiem, że prace naukowe były jednym z obszarów analizy zleconego przez prezydenta strategicznego przeglądu bezpieczeństwa narodowego" - podkreślił szef BBN Stanisław Koziej. "Prace badawcze mają ogromne znaczenie dla umacniania transformacji całego systemu bezpieczeństwa, ale w największym dotyczą sił zbrojnych jako najbardziej utechnicznionego ogniwa" - dodał.

Oprócz obrony powietrznej, do obszarów, które priorytetowo powinni potraktować naukowcy pracujący nad projektami związanymi z obronnością, Koziej zaliczył zinformatyzowane systemy walki i wsparcia, zwiększenie mobilności wojsk, obronę przed atakami cybernetycznymi, a także programy kosmiczne. "Wiem, że polską naukę stać na wyprzedzające podejmowanie takich problemów" - powiedział Koziej. Zwrócił uwagę na konieczność nie tylko badań naukowych, ale i wdrażania ich rezultatów na potrzeby bezpieczeństwa i obronności. "Wydaje się, że od właściwego ukształtowania tego pomostu zależy przyszłość nie tylko nauki, ale i kondycja systemu bezpieczeństwa" - powiedział szef BBN.

Według prezesa PAN Michała Kleibera badania dające się zastosować w obronności są ważną częścią badań w każdym rozwiniętym kraju, ale "w Polsce nie są tak ważne, jak powinny". Przypomniał badania, które pozwoliły wyprodukować gazy bojowe i - sięgające XVII wieku - osiągnięcia matematycznej balistyki, które znalazły praktyczne zastosowania w wojsku.

Kleiber ubolewał, że w Polsce system finansowania badań na rzecz obronności nie jest optymalny - "wciąż wiele programów kończy się na etapie badań i nie służy wdrożeniom".

Nagrody za programy badawcze na rzecz obronności odebrali przedstawiciele trzech konsorcjów naukowo-przemysłowych. WAT i firma Maskpol zostały nagrodzone za demonstrator technologii termodynamicznego oczyszczania powietrza z niebezpiecznych związków chemicznych i biologicznych. System, w odróżnieniu od układów filtrujących, niszczy toksyny wysoką temperaturą, eliminując także problem magazynowania i unieszkodliwiania zużytych filtrów. Można go stosować w wozach bojowych, schronach i szpitalach - polowych, jak i cywilnych, a także w archiwach.

Drugą nagrodę otrzymało konsorcjum WAT-Nitroerg Bieruń za opracowanie inicjujących materiałów wybuchowych o zmniejszonej toksyczności, bezpieczniejszych w produkcji i użytkowaniu, których eksplozję można wywoływać zarówno uderzeniem iglicy, jak i impulsem lasera.

WB Electronics i WAT otrzymały nagrodę za opracowanie systemu zdalnego sterowania bezzałogowymi pojazdami naziemnymi. Poprzez odpowiedni dobór częstotliwości i ukształtowanie fali uzyskano efekt wzmocnienia fali odbijającej się od pofałdowanego terenu, który w przeciwnym razie mógłby spowodować przerwy w łączności z pojazdem.(PAP)

brw/ bno/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)