Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Siemoniak: nie planujemy zwiększenia polskiego zaangażowania w RŚA

0
Podziel się:

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powiedział w czwartek PAP, że
Polska nie planuje na razie zwiększenia liczby żołnierzy zaangażowanych w operację w Republice
Środkowoafrykańskiej (RŚA).

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powiedział w czwartek PAP, że Polska nie planuje na razie zwiększenia liczby żołnierzy zaangażowanych w operację w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA).

W czwartek pojawiły się doniesienia medialne, według których Polska miałaby wysłać w ramach unijnej misji wojskowej EUFOR RCA kolejnych 58 żołnierzy. Wcześniej w ramach francuskiej operacji w RAŚ został oddelegowany polski kontyngent liczący do 50 żołnierzy sił powietrznych. Polska udostępniła samolot transportowy Hercules C-130.

"Na razie nie planujemy zwiększać naszego zaangażowania w Republice Środkowoafrykańskiej" - powiedział PAP Siemoniak, który uczestniczył w Brukseli w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony państw NATO.

Szef MON dodał, że na razie w RŚA pozostanie polski kontyngent liczący do 50 polskich żołnierzy i samolot Hercules C-130.

Z kolei rzecznik MON Jacek Sońta wyjaśnił w rozmowie z PAP, że obecnie rozważane są różne scenariusze udziału Polski w unijnej misji wojskowej EUFOR RCA, ale jak podkreślił "żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły".

Zaznaczył, że dopóki nie zakończy się udział polskich żołnierzy w operacji francuskiej, to Polska nie zwiększy swojego zaangażowania w Republice Środkowoafrykańskiej.

Szefowie dyplomacji państw UE w połowie lutego zdecydowali o ustanowieniu unijnej misji wojskowej w pogrążonej w chaosie Republice Środkowoafrykańskiej. Koszty operacji EUFOR RCA oszacowano na 25,9 mln euro.

W Republice Środkowoafrykańskiej znajduje się obecnie ok. 1600 żołnierzy francuskich i ok. 5000 z państw afrykańskich. Polski kontyngent operuje z bazy lotniczej francuskich sił powietrznych w Orleanie, 105 km na południowy zachód od Paryża.

Konflikt między chrześcijanami a muzułmanami w Republice Środkowoafrykańskiej przerodził się w pogromy religijne. W tym kraju przebywa ponad 30 misjonarzy z Polski. W miniony wtorek polskie MSZ oceniło, że dzięki zwiększonej obecności sił międzynarodowych, także w pobliżu miejsc działania polskich misji, aktualnie nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia polskich misjonarzy. Mimo to MSZ nadal rekomenduje polskim obywatelom opuszczenie Republiki.

Z Brukseli Andrzej Gajcy i Agnieszka Szymańska (PAP)

agy/ ajg/ fit/ ap/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)