Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Siemoniak: ustawa metropolitalna od stycznia 2010 lub nowej kadencji samorządów

0
Podziel się:

Rząd planuje, że projekt tzw. ustawy
metropolitalnej wejdzie w życie od stycznia 2010 roku, albo od
nowej kadencji samorządów (jesień 2010) - zapowiedział w
poniedziałek w Łodzi sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Siemoniak.

Rząd planuje, że projekt tzw. ustawy metropolitalnej wejdzie w życie od stycznia 2010 roku, albo od nowej kadencji samorządów (jesień 2010) - zapowiedział w poniedziałek w Łodzi sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Siemoniak.

W ramach konsultacji regionalnych w sprawie projektu ustawy o polityce miejskiej i współpracy jednostek samorządu terytorialnego (ustawy metropolitalnej) Siemoniak spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami Związku Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego.

"Jest to taki projekt, który dotykać będzie współpracy między samorządami; między samorządami wielkich miast z otoczeniem, ale także mniejszych jednostek. Uważamy, że tego typu nowoczesny akt prawny odpowiadający na wyzwania, które stoją przed samorządami jest jak najbardziej potrzebny" - mówił na konferencji prasowej Siemoniak.

Dodał, że projekt został przedyskutowany z ogólnokrajowymi organizacjami samorządowymi i rozpoczyna się faza dyskusji w regionach. "Jesteśmy bardzo otwarci na różne pomysły i rozwiązania. Nie ma jednego wzorca w Europie i w świecie jeśli chodzi o rozwiązanie problemów metropolitarnych" - zaznaczył.

Dodał, że planowane jest, by ustawa weszła w życie albo od nowej kadencji samorządu, albo od stycznia 2010 roku. "Oczekujemy, że na styczniowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ten projekt zostanie zaakceptowany przez stronę samorządową. Wtedy będzie mógł być przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do parlamentu" - mówił.

Siemoniak dodał, że w projekcie nie będzie listy metropolii, a jedynie warunki, jakie musi spełniać dana aglomeracja, by nią zostać. "Są kryteria, jeżeli będą one spełniane, będą to obszary metropolitalne. Natomiast dla wszystkich innych, także dla mniejszych miast, będzie możliwość stworzenia tzw. zespołów miejskich, które tak naprawdę będą małą metropolią" - dodał.

Wśród kryteriów jakie musi spełniać dany obszar, by zostać metropolią są: liczba ludności, gęstość zaludnienia, ale także np. udowodniona współpraca między samorządami. "Jeżeli samorządy są ze sobą skłócone, a takie sytuacje też są w Polsce, to choćbyśmy nie wiadomo co zrobili - tej współpracy nie będzie". Innym kryterium będzie istnienie "zaplecza intelektualnego" m.in. wyższych uczelni.

Wiceminister zaznaczył, że decyzja o tworzeniu obszarów metropolitarnych (poza obszarami sztywno zadekretowanymi takimi jak aglomeracje warszawska i śląska, które liczą ponad 2 mln mieszkańców) będzie zależała od samorządów.

"Być może któreś duże miasto i jego otocznie nie zdecydują się tworzyć metropolii, choć będą spełniać kryteria, a z kolei jakieś mniejsze miasto +zepnie się+ i spełni te kryteria" - ocenił Siemoniak.

Senator PO Krzysztof Kwiatkowski liczy, że prace nad projektem ustawy metropolitalnej w parlamencie będą przebiegać szybko. "Wszystko wskazuje na to, że w kolejnym okresie budżetowym UE po roku 2014 zostanie dopisany nowy podmiot - jako ten, który może się starać o środki z UE i sam te programy realizować - właśnie w postaci zespołów miejskich, metropolitalnych czy aglomeracyjnych" - podkreślił Kwiatkowski. (PAP)

szu/ ura/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)