Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sienkiewcz o priorytetach MSW: jestem ministrem kontynuacji

0
Podziel się:

Narodowy program antyterrorystyczny, reforma obrony cywilnej kraju i KGP
oraz poprawa bezpieczeństwa obywateli - to niektóre priorytety nowego szefa MSW Bartłomieja
Sienkiewicza. "Jestem ministrem kontynuacji" - powiedział na spotkaniu z posłami w Sejmie.

Narodowy program antyterrorystyczny, reforma obrony cywilnej kraju i KGP oraz poprawa bezpieczeństwa obywateli - to niektóre priorytety nowego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. "Jestem ministrem kontynuacji" - powiedział na spotkaniu z posłami w Sejmie.

Sienkiewicz stanął na czele resortu spraw wewnętrznych 25 lutego. Zastąpił na tym stanowisku Jacka Cichockiego, który został szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Jestem ministrem kontynuacji. Ja to ministerstwo wziąłem z biegu i znałem jego problemy, zanim tam się znalazłem" - powiedział w piątek Sienkiewicz podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych. Wyjaśnił, że m.in. dlatego wkrótce po objęciu stanowiska podpisał planowaną wcześniej reformę Straży Granicznej zakładającą likwidację niektórych oddziałów SG na południu kraju.

"W tym roku czeka nas parę rzeczy o charakterze fundamentalnym, ale też nie ukrywam, że mam poważne obawy z tym związane. Mówię tutaj o narodowym programie antyterrorystycznym, a także o konieczności dokonania reformy obrony cywilnej" - powiedział Sienkiewicz. Zastrzegł jednak, że w tej chwili nie może mówić o szczegółach swoich planów.

Wśród priorytetów nowy szef MSW wymienił przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości oraz aktów przemocy szczególnie dokuczliwych dla mieszkańców takich jak rozboje i pobicia. "Sam jestem ojcem trzech synów i dobrze wiem, co to znaczy czekać na wieczorny ich powrót do domu" - powiedział Sienkiewicz.

Podkreślił, że państwo zdołało uporać się z dużymi gangami. "Te grupy, z którymi mamy do czynienia, to są grupy drobne, systematycznie rozbijane" - powiedział Sienkiewcz. Dodał, że od kilku lat mamy do czynienia z przestępczością zorganizowaną o charakterze transgranicznym. "To jest poważne wyzwanie i problem kontynentalny" - powiedział.

Odniósł się także do kwestii likwidacji wybranych posterunków policji. "Rozumiem zarzuty, które się pojawiały, i obawy. Dla części społeczności lokalnych to jest taki moment, który każe zadać pytanie, jak dalej będzie wyglądać stopień bezpieczeństwa na danym terenie skoro znika posterunek. To jest skomplikowany temat. Będziemy jeszcze o tym rozmawiać" - powiedział Sienkiewcz.

Zapowiedział dalszą współpracę z organizacjami pozarządowymi, takimi jak Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada", które zajmują się m.in. zagadnieniami związanymi z przeciwdziałaniem i zwalczaniem przemocy.

"Pierwotne plemiona przede wszystkim chronią kobiety i dzieci, i w tym zakresie uważam, że policja i organy porządku publicznego takim pierwotnym plemieniem powinny być. Oczywiście, przełożonym na procedury, prawo, zdolność do działania. Żeby tutaj osiągnąć pewien postęp, jest także wymagana szeroka współpraca ze społecznościami, organizacjami pozarządowymi" - powiedział Sienkiewicz.

Podał przykład współorganizowanego od lat programu "Profilaktyka a Ty" - to jeden z największych programów edukacyjnych, służących m.in. zapobieganiu narkomanii i przestępstwom. Realizuje go Komenda Główna Policji, we współpracy z wieloma instytucjami i społecznościami lokalnymi.

Zdaniem Tomasza Kaczmarka (PiS) należy zreformować policję, w szczególności komendę główną, Centralne Biuro Śledcze i Biuro Spraw Wewnętrznych KGP (policja w policji). "Tam są patologie i nieprawidłowości" - powiedział Kaczmarek. Zaapelował do Sienkiewicza o zdymisjonowanie komendanta głównego policji Marka Działoszyńskiego.

Jarosław Zieliński (PiS) zwrócił uwagę na fakt, że w rządzie Donalda Tuska jest to kolejna zmiana na stanowisku szefa MSW. "Nie czas na naukę panie ministrze. Trzeba było przyjść do resortu z planami, bo nie możemy tracić czasu. To jest kolejna zmiana, która kosztuje nas wyhamowanie. Oczekujemy na konkretne koncepcje" - powiedział Zieliński.

O szczegółach swoich planów Sienkiewicz ma mówić podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych zaplanowanego na kwiecień.

52-letni Bartłomiej Sienkiewicz to opozycjonista z PRL, po 1989 roku oficer Urzędu Ochrony Państwa; współtwórca i wiceszef Ośrodka Studiów Wschodnich; publicysta i analityk polityczny; prawnuk Henryka Sienkiewicza. (PAP)

gdyj/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)