Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.03.2012 18:32

Sikorski: jednym z celów wizyty w USA koordynacja polityki sojuszniczej

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek PAP, że celem jego najbliższej wizyty w USA i rozmów z sekretarz stanu Hillary Clinton będzie m.in. koordynacja polityki sojuszniczej wobec wydarzeń na Bliskim Wschodzie i w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek PAP, że celem jego najbliższej wizyty w USA i rozmów z sekretarz stanu Hillary Clinton będzie m.in. koordynacja polityki sojuszniczej wobec wydarzeń na Bliskim Wschodzie i w Europie. *

Jak wyjaśnił, w środę w Waszyngtonie odbędą się okresowe konsultacje, które nie wymagają specjalnego uzasadnienia, przed wyznaczonym na 20-21 maja szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Chicago.

"O tym będziemy mówić, np. co Stany Zjednoczone mogą zrobić, aby w obliczu wycofania części sił z Europy utwierdzić nas w przekonaniu o ważności i wykonalności artykułu piątego" - zauważył minister.

Artykuł piąty Traktatu Północnoatlantyckiego uważany jest za podstawę zobowiązań sojuszniczych NATO. Mówi, że atak na jednego członka NATO powinien być interpretowany przez pozostałe państwa członkowskie jako atak na nie same.

Sikorski dodał, że w czasie wizyty omówione zostaną także sprawy bieżące, związane z reprezentowaniem przez Polskę interesów Stanów Zjednoczonych w Syrii, czy koordynacja polityki wobec Białorusi.

"Chociażby w ostatnich dniach nasi dyplomaci doprowadzili do wydania i przetransportowania z Syrii tragicznie zmarłej amerykańskiej dziennikarki. Nadzorujemy konsulat amerykański w Damaszku, mienie amerykańskie w syryjskiej stolicy, jak i dialog polityczny między USA a Syrią" - tłumaczył minister.

Dwoje dziennikarzy - Marie Colvin i Remi Ochlik - zginęło 22 lutego w syryjskim mieście Hims. Polscy dyplomaci, w porozumieniu ze stroną amerykańską, pomagali w identyfikacji zwłok i ich transporcie z Syrii.

Szef polskiej dyplomacji spotka się z Hillary Clinton w środę, 7 marca. W trakcie wizyty w USA będzie też rozmawiał z ekspertami instytutów badawczych, najważniejszymi mediami, a także Polsko-Amerykańską Radą Biznesu. Przewidziano ponadto spotkanie z inwestorami i firmami poszukującymi gazu łupkowego.

W poniedziałek Sikorski uczestniczył w Pradze w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej i krajów bałtyckich z państwami zaangażowanymi w unijny program Partnerstwa Wschodniego: Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Nie było przedstawiciela Białorusi.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)

zab/ mc/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz