Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski kontra internauci. Jest śledztwo

0
Podziel się

Szef MSZ Radosław Sikorski uznał, że antysemickie treści na forach podważają wizerunek Polski w świecie. Również jego wizerunek. Prokuratura już poszukuje antyżydowskich internautów.

Sikorski kontra internauci. Jest śledztwo
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bCYvDlwB

Z zawiadomienia szefa MSZ Radosława Sikorskiego stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pomówienia go w internecie wpisami m.in. o treści antysemickiej. Śledczy będą ustalać adresy komputerów, z których dokonywano wpisów.

Wcześniej Sikorski złożył zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa propagowania w sieci treści antysemickich, argumentując m.in., że podważa to wizerunek Polski w świecie. Minister - który dostał status pokrzywdzonego w tej sprawie - złożył też w prokuraturze wydruki z sieci z przykładami _ mowy nienawiści _.

_ - Będziemy starali się ustalić adresy IP komputerów, z których dokonywano tych wpisów _ - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska. Dodała, że podstawą wszczętego 10 maja śledztwa jest art. 212 par. 2 kodeksu karnego. Przewiduje on grzywnę, karę ograniczenia wolności albo do roku więzienia za pomówienie w mediach o właściwości, które mogą poniżyć daną osobę w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danej działalności.

Zgodnie z Kk przestępstwo to jest ścigane z oskarżenia prywatnego, ale prokuratura może uznać, że interes publiczny wymaga jej postępowania. W tym przypadku prokurator ocenił, że _ z uwagi na wagę sprawy zasadne jest objęcie tych czynów ściganiem _ - dodała Lewandowska.

bCYvDlwD

Jak podawała _ Gazeta Wyborcza _, chodzi o wpisy związane z korespondencją Sikorskiego z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem, w której wzywał do ścigania antysemickiej i rasistowskiej mowy nienawiści. Minister podawał Seremetowi cytaty z konkretnych forów internetowych: _ Hitler zaczął, my skończymy. Do pieca, smażyć się, żyduchy, do pieca _ albo: _ Przyjdzie czas, że dalej się będziecie k... po piecach i piwnicach chować _.

Przytaczał też wpisy na swój temat (pisownia oryginalna): _ Radosław Sikorski - mąż ortodoksyjnej z dziada pradziada amerykańskiej żydówki, wróg Polskości, biegle władający językiem polskim amerykański agent i mason, zdalnie sterowany przez teścia, naczelnego czosnka nowego Yorku, przejął pałeczkę destrukcji i destabilizacji kraju od niejakiego michnika - jednak bardziej niebezpieczny z racji zajmowanego wysokiego stanowiska - pod maską dobrotliwego gogusia ukryty bezwzględny sprzedawczyk, wyzbyty wszelkich zasad wykonawca rozkazów międzynarodowej kliki _.

Według _ GW _ oprócz doniesienia o przestępstwie Sikorski pozwał do sądu wydawców _ Faktu _ oraz _ Pulsu Biznesu _ za wpisy internetowe na ich forach. W pozwach, przygotowanych przez mec. Romana Giertycha, byłego lidera LPR i byłego wicepremiera w rządzie PiS-LPR-Samoobrona, Sikorski domaga się od pozwanych przeprosin oraz 20 tys. zł zadośćuczynienia.

Pozwy podkreślają, że administratorzy portali nie usuwali wpisów, a Sąd Apelacyjny w Lublinie w marcu stwierdził, że jeśli właściciel strony internetowej jest świadomy bezprawności wpisów, to ma obowiązek natychmiast je usunąć; jeśli tego nie zrobi - ponosi odpowiedzialność.

bCYvDlwJ

W początkach maja _ PB _ i _ Fakt _ przeprosiły Sikorskiego za _ obraźliwe _ i _ wulgarne _ komentarze, jakie znalazły się na ich forach internetowych oraz poinformowały o ich usunięciu.

Sikorski zapowiedział, że pozwów nie wycofa. _ - Fakt nie powinien się czuć dyskryminowany, bo tych procesów jest i będzie więcej. Nie będę mówił przeciwko komu, bo dosłownie w tej chwili siedzi adwokat-notariusz, który spisuje te wpisy po to, żeby móc je przedstawić sądowi _ - mówił minister. Dodał, że zależy mu, _ aby powstały nowe regulacje precedens prawny _. _ Wiem, że dopiero gdy wygram proces, to naprawdę wydawcy, właściciele forów potraktują to poważnie _ - oświadczył.

_ - Usunięcie wpisów nie ma znaczenia dla ustalenia odpowiedzialności autorów wpisów _ - powiedziała prok. Lewandowska.

bCYvDlxe
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)