Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski odznaczył b. pełnomocnik rządu Niemiec ds. kontaktów z Polską

0
Podziel się:

Szef MSZ Radosław Sikorski wręczył w środę w Berlinie odznaczenie Bene Merito
byłej pełnomocnik niemieckiego rządu ds. stosunków z Polską Gesine Schwan. Jak podkreślił,
przyczyniła się ona do lepszego zrozumienia Polski i Polaków w Niemczech.

Szef MSZ Radosław Sikorski wręczył w środę w Berlinie odznaczenie Bene Merito byłej pełnomocnik niemieckiego rządu ds. stosunków z Polską Gesine Schwan. Jak podkreślił, przyczyniła się ona do lepszego zrozumienia Polski i Polaków w Niemczech.

Wyróżnienie Bene Merito przyznawane jest za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

"My, Polacy, szczególnie pamiętamy i doceniamy ludzi, którzy wypowiadali się z odwagą o polskiej Solidarności, gdy wymagało to właśnie odwagi, a profesor Schwan nie tylko przyczyniała się do lepszego zrozumienia Polski i Polaków w tamtych czasach, ale także w czasach wolności" - mówił po uroczystości polskim dziennikarzom Sikorski. Jak mało kto zasłużyła ona na odznaczenie Bene Merito - ocenił.

Sama Schwan mówiła, że Polska w pewnym sensie jest częścią jej osoby. "Jestem bardzo wdzięczna, że zostałam wyróżniona przez Polskę. Teraz sytuacja między Polską i Niemcami jest lepsza niż była przed 30 laty, kiedy zaczęłam się uczyć języka polskiego. Jestem nadzwyczajnie szczęśliwa" - nie kryła wzruszenia.

Wyraziła nadzieję, że stosunki między obydwoma krajami będą coraz lepsze. Przypomniała, że nawet w czasach, gdy rządów w Berlinie i Warszawie nie łączyły dobre relacje, społeczeństwa Polski i Niemiec dobrze się rozumiały. "Teraz oba rządy, i niemiecki, i polski, porozumiewają się dobrze. Mam wrażenie, że to jest naturalne i bardzo pomaga" - stwierdziła.

Przed wręczeniem odznaczenia Sikorski podkreślał, że Schwan była i jest jednym z najważniejszych architektów odbudowanej zgody między Polską i Niemcami. "Nigdy nie ustawała w szukaniu dróg dialogu w czasie, kiedy monolog był dominującą formą rozmowy. Ustanowiła sobie cel - gdy nie było to zbyt popularne - zbliżenie Polaków i Niemców" - mówił szef polskiej dyplomacji.

Sikorski przypomniał, że w czasie zimnej wojny Gesine Schwan wspierała antykomunistyczną opozycję w Polsce, a jako rektor Polsko-Niemieckiego Uniwersytetu Viadrina przezwyciężała podziały, które istniały nie tylko na mapie, ale również w mentalności ludzi.

Szef MSZ zaznaczył, że jej publikacje - począwszy od pracy doktorskiej o twórczości polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego - potwierdzały obraz Polski jako kraju ceniącego wolność, solidarność, który pomógł przezwyciężyć podział Europy i mającego swój wkład w zjednoczenie Niemiec.

Sikorski dziękował byłej pełnomocnik niemieckiego rządu za inicjatywę utworzenia Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki, która - podkreślił - pomaga pogłębiać polsko-niemiecki dialog. Przypominał, że Schwan była pełnomocnikiem niemieckiego rządu ds. stosunków z Polską przez pięć lat.

W środę polski minister spotyka się jeszcze z szefami dyplomacji Niemiec i Rosji, Guidem Westerwellem oraz Siergiejem Ławrowem.

Z Berlina Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ akl/ ro/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)