Notowania

wiadomości
29.11.2011 16:58

Sikorski: Partnerstwo Wschodnie ma swój wymiar obywatelski

# dochodzi informacja po zakończeniu wizyty ministra Sikorskiego w Poznaniu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja po zakończeniu wizyty ministra Sikorskiego w Poznaniu #

29.11. Poznań (PAP) - Partnerstwo Wschodnie ma swój wymiar obywatelski i to jest budujące - powiedział we wtorek w Poznaniu podczas wystąpienia na Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

"To forum jest nieodłącznym elementem Partnerstwa Wschodniego. Im silniejsze jest społeczeństwo obywatelskie w Europie Wschodniej, tym większy sukces odniesie Partnerstwo. Partnerstwo Wschodnie to nie tylko porozumienie rządowe, mamy współpracę parlamentarną, samorządową, mamy też forum biznesowe, a tutaj widać, że ma także swój wymiar obywatelski i to jest budujące" - powiedział Sikorski.

Partnerstwo Wschodnie - zainaugurowane w 2009 roku - ma na celu zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z sześcioma wschodnimi sąsiadami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Partnerstwo nie zakłada członkostwa tych krajów w Unii, przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi politykami, gospodarką i prawem.

"Mam nadzieję, że działania polskiej prezydencji wzmocniły Partnerstwo Wschodnie. Społeczeństwo obywatelskie musi rozwijać się poprzez kontakty międzyludzkie i dlatego Polska stara się o bezwizowy ruch dla krajów PW. Nasi konsulowie wydają więcej wiz obywatelom z krajów Partnerstwa niż kraje unijne razem wzięte, wspieramy też rozwój przedsiębiorców w tych krajach poprzez fundusze europejskie" - powiedział szef MSZ.

Minister pogratulował też zwycięzcom konkursu o Nagrodę Dziennikarską Partnerstwa Wschodniego. "To budujące, że na konkurs o nagrodę dziennikarską wpłynęło ponad 800 prac. To znaczy, że dziennikarze i ich odbiorcy uważają, że Partnerstwo Wschodnie jest to ważna i potrzebna inicjatywa" - powiedział podczas konferencji prasowej minister Sikorski.

Na konkurs zorganizowany przez Fundację Reporterów, Centrum Wspierania Dziennikarstwa w Europie Wschodniej wpłynęło 840 prac 350 autorów. Był on przeznaczony dla dziennikarzy i fotoreporterów z krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, którzy mieli nadsyłać swoje prace z 2011 roku.

Główna nagrodę, 10 tys. złotych, zdobył Sergej Lichenków, dziennikarz "Ukrainskiej Pravdy", który napisał tekst o związkach finansowych prezydenta Ukrainy z prywatnym biznesem.

"Siergiej wcześniej pisał negatywne teksty na temat poprzedniego prezydenta Ukrainy i został nagrodzony za to, że zawsze patrzy władzy na ręce" - powiedział PAP przewodniczący jury konkursu Paweł Reszka.

Dwie drugie nagrody przyznano: dziennikarce z Mołdawii Oldze Ceaglei, która napisała reportaż na temat pedofilii w Mołdawii oraz Bahar Neimatowej z gruzińskiej TV PIK, za materiał o Azerbejdżankach, które w ramach systemu patriarchalnego są przygotowywane do bycia żonami.

III Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego to spotkanie, w którym udział bierze 260 przedstawicieli 150 organizacji pozarządowych z krajów UE i państw PW.

Na zakończenie swojej wizyty w Poznaniu minister Sikorski złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. 27 grudnia w Poznaniu obchodzona będzie 93 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które przyczyniło się do włączenia do Polski zachodnich i północnych ziem zaboru pruskiego. (PAP)

kpr/ mok/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz