Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski rozmawiał z szefem dyplomacji Litwy

0
Podziel się

Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w sobotę z ministrem spraw
zagranicznych Litwy Linasem Linkevicziusem. Politycy wyrazili nadzieję, że listopadowy szczyt
Partnerstwa Wschodniego w Wilnie zakończy się sukcesem.

bEqizYjV

Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w sobotę z ministrem spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevicziusem. Politycy wyrazili nadzieję, że listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie zakończy się sukcesem.

Sikorski i Linkeviczius rozmawiali podczas drugiego dnia nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE w Wilnie w sprawie szczytu Partnerstwa Wschodniego oraz sytuacji w Syrii.

Podczas krótkiego briefingu Sikorski pogratulował Litwie sposobu, w jaki pełni prezydencję w UE. "Polska politycznie jak i praktycznie wspiera Litwę. Zależy nam na sukcesie wileńskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego. Będziemy intensywnie współdziałali" w tej sprawie - zadeklarował Sikorski.

bEqizYjX

Podziękował szefowi litewskiej dyplomacji "za to, co robi, żeby zrealizować zobowiązania kolejnych rządów Litwy, także program obecnego rządu Litwy". "Ufam mojemu przyjacielowi Linasowi Linkevicziusowi i mam nadzieję zobaczyć praktyczne rezultaty" - powiedział polski minister.

Linkeviczius i Sikorski wyrazili nadzieję, że Ukrainie uda się podpisać w listopadzie umowę stowarzyszeniową z Ukrainą. "Ukraina musi zdwoić wysiłki, przyspieszyć prace legislacyjne w kluczowym okresie(...). Trzeba nie ustawać w wysiłkach" - powiedział.

Podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie planowane jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Unia uzależniła podpisanie porozumienia o stowarzyszeniu i wolnym handlu z Ukrainą od spełnienia przez władze w Kijowie kilku warunków. Podczas listopadowego szczytu umowy stowarzyszeniowe z UE mają parafować Armenia, Gruzja i Mołdawia.

Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy Armenia tak uczyni. Komisja Europejska chce, by Armenia wyjaśniła, czy ma zamiar przystąpić do tworzonej z inspiracji Rosji Unii Celnej czy też stowarzyszyć się z UE.

bEqizYkd

Z Wilna Tomasz Grodecki (PAP)

tgo/ akl/ dym/

bEqizYky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)