Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski: w sobotę podpisanie aneksu do porozumienia o tarczy

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej informacji o systemach obrony przeciwrakietowej
#

# dochodzi więcej informacji o systemach obrony przeciwrakietowej #

29.06. Warszawa/Atlanta (PAP/Media) - Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział we wtorek w wywiadzie dla CNN, że w sobotę w Krakowie podpisany zostanie aneks do oryginalnego porozumienia o obronie przeciwrakietowej, które podpisał z ówczesną sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice.

W aneksie będzie opisana nowa konfiguracja systemu obrony przeciwrakietowej, "konfiguracja, która nam w Polsce podoba się bardziej niż poprzednia wersja" - podkreślił Sikorski.

Na zaproszenie szefa polskiej dyplomacji do Krakowa przybywa na weekend z okazji uroczystych obchodów 10-lecia Wspólnoty Demokratycznej wielu polityków, m.in. sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

MSZ poinformowało PAP we wtorek, że 3 lipca w Krakowie planowane jest podpisanie protokołu zmieniającego polsko-amerykańskie porozumienie o obronie przeciwrakietowej z 20 sierpnia 2008 roku. Ceremonia podpisania ma odbyć się na marginesie spotkania Wspólnoty Demokracji.

Według MSZ, protokół ma charakter techniczny, a jego celem jest dostosowanie zawartej w 2008 r. umowy "do nowej architektury systemu obrony przeciwrakietowej", ogłoszonej 17 września 2009 r. przez prezydenta USA Baracka Obamę.

Umowę o umieszczeniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej Polska i Stany Zjednoczone podpisały w sierpniu 2008 roku. W ówczesnej wersji system, składający się z rakiet długiego, średniego i krótkiego zasięgi miał chronić terytorium Stanów Zjednoczonych i amerykańskie wojska stacjonujące za granicą, w tym w Europie. Obrona przeciwrakietowa w ówczesnej wersji nie zapewniała ochrony całego terytorium europejskich członków NATO. W Redzikowie miała zostać ulokowana baza 10 rakiet przeznaczonych do przechwytywania rakiet dalekiego zasięgu wystrzelonych z Bliskiego Wschodu, w Czechach planowano zainstalować radar.

We wrześniu ub.r. administracja Obamy ogłosiła rezygnację z tych planów na rzecz koncepcji wykorzystania - wypróbowanych i tańszych, jak argumentowano - rakiet SM-3, Patriot i THAAD. Jako główny powód rezygnacji rząd Stanów Zjednoczonych podał mniejsze, niż wcześniej oceniano, zagrożenie balistycznym atakiem nuklearnym ze strony Iranu. W październiku ubiegłego roku przedstawiciele amerykańskiej administracji potwierdzili, że chcą ulokować w Polsce jeden z dwóch przewidzianych do umieszczenia w Europie mobilnych zestawów rakiet SM-3, wytwarzanych dotychczas w wersji morskiej. W dalszej kolejności system ma być uzupełniany systemem strategicznym, służącym ochronie kontynentu amerykańskiego.

SM-3 (Standard Missile) to rakiety wchodzące w skład systemu wykrywania i zwalczania zagrożeń powietrznych Aegis, opracowanego dla amerykańskiej marynarki wojennej i umieszczanego na amerykańskich okrętach od 1973 r., a później zakupionego także przez inne państwa, w tym Japonię, Norwegię i Hiszpanię.

W negocjacjach dotyczących tarczy antyrakietowej strona polska stawiała warunek jednoczesnego wzmocnienia polskiej obrony powietrznej, np. zestawami przeciwlotniczymi i przeciwrakietowymi Patriot. Polska i USA uzgodniły, że w Polsce będzie stacjonować - początkowo rotacyjnie, a potem na stałe - bateria Patriot. Według MON w Morągu początkowo ma stacjonować zestaw w wersji ćwiczebnej, a po roku 2012 - wyposażony w rakiety bojowe. MON zapewnia też, że będzie możliwe włączenie amerykańskiego zestawu w polski system obrony.

W grudniu ubiegłego roku zostało podpisane porozumienie SOFA regulujące zasady pobytu amerykańskiego personelu wojskowego - także tego, który obsługuje zestawy Patriot, a w przyszłości rakiet SM-3.

Pierwszy, trwający ok. miesiąca pobyt baterii Patriot - bez pocisków bojowych - skończył się przed kilkoma dniami. W najbliższych dniach ma do Polski przyjeżdża kolejna bateria Patriot. Jak podało we wtorek MON, personel jest już w Polsce, niebawem do Morąga dojedzie sprzęt. (PAP)

eaw/ az/ brw/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)