Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski w USA: Demokratyzacja to nie wojna

0
Podziel się

Szef MSZ będzie rozmawiał w Waszyngtonie o sytuacji w Libii.

Sikorski w USA: Demokratyzacja to nie wojna
(PAP/Paweł Supernak)
bDAwwtqZ

Sytuacja na Bliskim Wschodzie w związku z rewoltą w Libii i innych krajach arabskich będzie jednym z tematów rozmów ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Waszyngtonie.

Minister sugerował, że będzie radził administracji USA, aby wspierając siły demokratyczne w krajach arabskich, korzystała z doświadczeń Polski w pomocy ruchom opozycyjnym na Białorusi.

_ - Polska jest krajem, który od początku przekonywał administrację prezydenta Obamy, że demokratyzacja to nie to samo, co wojna w Iraku; że demokratyzacja takimi metodami, jakie odniosły sukces w Polsce, jest czymś, co Polska i USA mogą robić wspólnie. Dlatego cieszymy się, że sekretarz stanu Clinton wzięła udział w kongresie Wspólnoty Demokracji w Polsce i poszła za polskim przykładem w sprawie Białorusi. To daje nam dobre podstawy do podobnych działań na Bliskim Wschodzie _ - powiedział minister.

bDAwwtrb

Dodał, że łączy się to z objęciem w tym roku przez Polskę prezydencji Unii Europejskiej, która popiera demokratyczne przemiany na Bliskim Wschodzie._ _

[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sikorski;leci;do;usa;wielkie;koncerny;zainteresowane,70,0,785222.html) Sikorski leci do USA. "Wielkie koncerny zainteresowane"

_ - Jako następna prezydencja, Polska będzie wspierała wysoką przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej w wysiłkach na rzecz stabilizacji całego sąsiedztwa Unii, tzn. południowego i wschodniego _ - powiedział.

Szef polskiej dyplomacji spotka się z Hillary Clinton pojutrze. - _ Konsultacje z tak ważnym sojusznikiem jak USA są rzeczą naturalną. Będziemy rozmawiali o sprawach bezpieczeństwa, promocji demokracji i o inwestycjach amerykańskich w Polsce _ - powiedział minister.

bDAwwtrh

W programie wizyty jest m.in. podpisanie umowy o współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie energetyki nuklearnej i poszukiwania gazu łupkowego w Polsce.

Wczoraj szef MSZ przebywał w Bostonie, gdzie na Uniwersytecie Harvarda wygłosił wykład pt. _ Czy bezpieczeństwo Europy wciąż ma znaczenie dla USA _ i spotkał się z kadrą akademicką tej uczelni.

_ - Trzeba nieustannie podtrzymywać argumenty na rzecz ścisłych związków w zakresie bezpieczeństwa między Europą a Ameryką. Trzeba przypominać o tym nowym pokoleniom. Polska jest rzecznikiem amerykańskiej obecności wojskowej w Europie, co, jak sadzę, wydarzenia na Bliskim Wschodzie jeszcze bardziej podkreślają _ - powiedział.

bDAwwtri

Dodał, że _ miłą niespodzianką _ była dla niego znaczna liczba polskich studentów na Harvardzie i na jego wykładzie._ - Prezes polskiego stowarzyszenia na uczelni poinformował mnie, że chętnych było tylu, że trzeba było losować, kto wejdzie na salę _ - powiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t115729.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;libii;coraz;gorzej;sikorski;jezeli;kaddafi;przezyje;,222,0,784350.html) W Libii coraz gorzej. Sikorski: Jeżeli Kaddafi przeżyje... Szef MSZ uważa, że dojdzie do procesu w sprawie zbrodni popełnionych przez libijskiego dyktatora.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t95841.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;clinton;obiecala;zajac;sie;wizami,178,0,615602.html) Sikorski: Clinton obiecała zająć się wizami Polska jest jedynym krajem strefy Schengen, któremu USA nie zniosły dotąd wiz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t132541.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/co;po;kaddafim;wielka;narada;w;genewie,36,0,785444.html) Co po Kaddafim? Wielka narada w Genewie Sekretarz stanu USA i europejscy ministrowie spraw zagranicznych przygotowują politykę wobec Libii po upadku pułkownika.
bDAwwtrC
Źródło:
KOMENTARZE
(0)