Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski wręczył nominacje ambasadorom w Czechach i Austrii

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wręczył w piątek nominacje
na stanowisko ambasadora w Czechach - Grażynie Bernatowicz i na stanowisko ambasadora w Austrii -
Arturowi Lorkowskiemu.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wręczył w piątek nominacje na stanowisko ambasadora w Czechach - Grażynie Bernatowicz i na stanowisko ambasadora w Austrii - Arturowi Lorkowskiemu.

"Czechy to kraj zaprzyjaźniony, ale z którym są sprawy do załatwienia" - powiedział szef MSZ podczas ceremonii wręczania nominacji. Jak mówił, chodzi m.in. o rozwój połączeń infrastrukturalnych i o promocję polskiej żywności, której reputacja u naszych południowych sąsiadów ostatnio się pogorszyła.

Sikorski zwrócił ponadto uwagę, że Czechy należą do najważniejszych partnerów handlowych Polski. Jak mówił, w minionym roku obroty handlowe z Republiką Czeską wyniosły ponad 14 mld zł więcej niż z Francją czy ze Stanami Zjednoczonymi. "Dlatego wysyłamy do Pragi to, co mamy najlepszego. Pani minister jest jednym z naszych najbardziej doświadczonych dyplomatów. Strata centrali będzie zyskiem Pragi" - powiedział Sikorski i podziękował Bernatowicz za to, że przez pięć lat pracy na stanowisku wiceministra była dla niego wsparciem i "dobrym duchem resortu".

"Austria to ważny kraj w rozgrywce, jaka ma miejsce wokół spraw energii i w ogóle gospodarki; to kraj, który trzeba jeszcze przekonywać i do Partnerstwa Wschodniego i do dokończenia połączeń drogowych na południu naszego kontynentu" - powiedział Sikorski. Jak zaznaczył, z tego względu Lorkowski, który przez wiele lat kompetentnie wspierał resort w sprawach ekonomicznych, jest właściwą osobą na stanowisko ambasadora w Wiedniu.

Bernatowicz powiedziała PAP, że podczas swej pracy w Pradze będzie dążyła do tego, aby sympatia Czechów do Polaków była równie wysoka jak Polaków do Czechów. "Mamy pewne problemy, jeśli chodzi o żywność, ale nie są to problemy polityczne; to nie jest kwestia złej współpracy ministrów rolnictwa czy innych agend rządowych, ale są po prostu pewne ośrodki, które robią negatywną reklamę polskiej żywności" - powiedziała ambasador.

Według niej najlepszym remedium na tę sytuację jest prowadzenie szeroko zakrojonej promocji polskich produktów i przekonywania Czechów do ich jakości. "To nie jest w sumie tak skomplikowane, ponieważ nasza żywność w relacji cena-jakość jest bardzo dobra" - zaznaczyła. Jej zdaniem ważną rzeczą jest też wzmocnienie kontroli na granicy polsko-czeskiej, "aby mieć z naszej strony pewność, że to co do Czech jest wysyłane z Polski, jest prawidłowej jakości".

Lorkowski powiedział PAP, że podczas swej pracy w Wiedniu będzie m.in. starał się przekonywać Austriaków do Partnerstwa Wschodniego. "Austria jest krajem głęboko zaangażowanym poza wschodnimi granicami UE. Zaangażowanie to ma charakter przede wszystkim bardzo pragmatyczny i biznesowy" - powiedział.

Jak zaznaczył, będzie starał się pokazywać Austriakom, że dla skutecznej realizacji celów biznesowych na Wschodzie ważne jest, aby mieć zapewnioną stabilność polityczną i przejrzystość prawną w krajach za wschodnią granicą UE. "A stabilność polityczną daje nam powodzenie programu Partnerstwa Wschodniego i to będzie mój sposób przekonywania Austriaków do tej inicjatywy" - dodał.

Lorkowski podkreślił, że Austriacy mają ambicje, aby ich kraj stał się miejscem dystrybucji gazu ziemnego w Europie Środkowej i Wschodniej. "Dostrzegamy te ambicje, a nawet wspieramy projekt gazociągu Nabucco-West. Z mojego punktu widzenia, to jest pole do rozmowy z Austriakami, aby poprzez Słowację czy Czechy, gaz ten mógł dotrzeć także do Polski" - powiedział ambasador.

Grażyna Bernatowicz pełniła obowiązki wiceministra spraw zagranicznych ds. parlamentarnych, polityki europejskiej i praw człowieka od 28 listopada 2007 r. Nadzorowała współpracę dwustronną Polski z najważniejszymi państwami członkowskimi UE: Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Włochami oraz Hiszpanią. Bernatowicz była też zaangażowana we współpracę z państwami aspirującymi do członkostwa w UE, wielokrotnie odwiedzała region Europy Południowo-Wschodniej.

Artur Lorkowski w latach 2003-2009 pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Odpowiadał m.in. za koordynowanie stanowiska Polski w Radzie UE w zakresie: transportu i energii, konkurencyjność, środowiska, rolnictwa i rybołówstwa. Uczestniczył m.in. w negocjacjach części energetycznej Traktatu z Lizbony, pakietu klimatyczno-energetycznego, zniesienia rosyjskiego embargo dla polskich produktów rolnych oraz reformy wspólnej polityki rolnej UE. Po połączeniu MSZ i UKIE w 2010 r. rozpoczął pracę na stanowisku zastępcy dyrektora Departamentu Polityki Ekonomicznej w MSZ. W 2010 r. uczestniczył w negocjacjach polsko-rosyjskiego porozumienia gazowego.(PAP)

mzk/ mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)