Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski z szefem MSZ Armenii m.in. o szczycie Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się

O stanowisku Armenii przed wileńskim szczytem Partnerstwa Wschodniego
rozmawiali we wtorek w Warszawie szefowie MSZ Polski i Armenii Radosław Sikorski i Edward
Nalbandian. Ustalili, że Armenia będzie kontynuować współpracę z UE w miarę istniejących możliwości
i uwarunkowań.

bEpFkRBx

O stanowisku Armenii przed wileńskim szczytem Partnerstwa Wschodniego rozmawiali we wtorek w Warszawie szefowie MSZ Polski i Armenii Radosław Sikorski i Edward Nalbandian. Ustalili, że Armenia będzie kontynuować współpracę z UE w miarę istniejących możliwości i uwarunkowań.

MSZ poinformowało w komunikacie przesłanym PAP, że głównymi tematami wtorkowego spotkania Sikorskiego i Nalbandiana była współpraca dwustronna oraz sytuacja w regionie Kaukazu Południowego. W trakcie wizyty ministrowie rozmawiali także o stanowisku Armenii przed listopadowym szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - zaznaczono w komunikacie.

W trakcie spotkania ministrowie uzgodnili, że Armenia będzie kontynuować współpracę z Unią Europejską w miarę istniejących możliwości i uwarunkowań.

bEpFkRBz

Podczas rozmowy ze swoim armeńskim odpowiednikiem szef polskiej dyplomacji podkreślił, iż decyzja władz Armenii ws. członkostwa w tworzonej przez Rosję unii celnej Rosja - Kazachstan - Białoruś uniemożliwia parafowanie i podpisanie umowy stowarzyszeniowej oraz porozumienia o wolnym handlu z UE. Sikorski wyraził równocześnie przekonanie, że europejskie aspiracje Armenii będą nadal wspierane przez Polskę.

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan oznajmił 3 września, że jego kraj postanowił wejść do unii celnej. Sarkisjan złożył to oświadczenie po spotkaniu na Kremlu z prezydentem Władimirem Putinem, który wezwał wszystkie dawne republiki ZSRR, aby zgłosiły akces do unii celnej. Jak podkreślił Putin, jej celem jest ożywienie handlu w regionie poprzez unifikację taryf celnych i wolny przepływ pracowników.

Nalbandian zaznaczył we wtorek w Warszawie, iż jego kraj opowiada się za możliwie pogłębioną współpracą z UE, przy czym "nie może być ona wymierzona w interesy rosyjskie". Dodał, że z Rosją wiąże Armenię sojusz wojskowy oraz uprzywilejowana współpraca gospodarcza, w szczególności w dziedzinie energetyki, co uzasadnia moskiewską deklarację prezydenta Serża Sarkisjana ws. przystąpienia Armenii do unii celnej Rosja - Kazachstan - Białoruś.

We wtorek rano Sikorski był pytany w radiowej Trójce o szanse powodzenia listopadowego szczytu PW w Wilnie. "Chcielibyśmy i życzymy sukcesu Litwie, która sprawuje przewodnictwo w UE, aby w Wilnie ogłosić sukces Partnerstwa Wschodniego. Pełnego sukcesu wiemy już, że nie będzie, bo w pełni sukces to by były cztery kraje: Ukraina, Mołdawia, Gruzja i Armenia" - zaznaczył minister.

bEpFkRBF

Wyraził nadzieję, że mimo decyzji Armenii o przystąpieniu do unii celnej nadal możliwe jest podpisanie analogicznych umów z Ukrainą oraz ich parafowanie z Mołdawią i Gruzją.

"Wiemy, że w tej chwili toczy się bardzo żywa rywalizacja pomiędzy dwoma projektami integracyjnymi: europejskim i euroazjatyckim. Chyba jest jasne, który projekt wspiera Polska" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

W piątek unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele poinformował, że UE nie parafuje w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z Armenią po deklaracjach prezydenta tego kraju o chęci przystąpienia do unii celnej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan.

Fuele wykluczył również możliwość zawarcia umowy na raty, co sugerowały władze Armenii. "Nie jest możliwe parafowanie części postanowień umowy, bez zaakceptowania pozostałych" - oświadczył komisarz. Fuele pozostawił jednak otwarte drzwi do przedyskutowania innych form współpracy z Armenią.

bEpFkRBG

Armenia, w której znajduje się jedyna rosyjska baza wojskowa na Kaukazie Południowym, to główny sojusznik Rosji w tym regionie, podczas gdy Gruzja i Azerbejdżan zbliżyły się w ostatnich latach do Zachodu. Według źródeł unijnych zmiana stanowiska Armenii w sprawie umowy z UE nastąpiła pod wpływem gróźb Rosji związanych z bezpieczeństwem Armenii.

W listopadzie w Wilnie ma dojść do podpisania przez UE umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą oraz do parafowania takich dokumentów z Gruzją i Mołdawią. (PAP)

mzk/ agy/ son/ bk/

bEpFkRCa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)