Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Siwiec zamierza współtworzyć nową partię Palikota

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej wypowiedzi z konferencji
#

bEEehVph

# dochodzi więcej wypowiedzi z konferencji #

23.09. Warszawa (PAP) - Europoseł Marek Siwiec - kierujący stowarzyszeniem Ruch Społeczny Europa Plus - poinformował, że będzie współtworzył nową partię, której powstanie zapowiedział Janusz Palikot. Witam na wspólnym pokładzie - mówił szef RP.

Siwiec na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że zwrócił się do osób należących i współpracujących ze stowarzyszeniem Ruch Społeczny Europa Plus i przedstawił im stanowisko zarządu Stowarzyszenia - że stworzenie nowej partii jest "w całości sensowne". Dodał, że - w związku z m.in. "erozją partii rządzącej" - diagnoza członków stowarzyszenia jest taka, iż "trzeba włączyć się w to wielkie przyspieszenie, które w Polsce ma miejsce".

bEEehVpj

"W związku z tym ja zamierzam tę partię współtworzyć, zamierzam ubiegać się o wysokie stanowisko w tej partii; to będzie zależało oczywiście od osób, które w tej partii będą dokonywały wyboru" - oświadczył europoseł. Dodał, że kilkaset osób, które współtworzą kierowane przez niego stowarzyszenie, włączy się z budowę nowej formacji.

Ruch Społeczny Europa Plus - obok m.in. Ruchu Palikota, Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska i Stronnictwa Demokratycznego - są zaangażowane w inicjatywę Europa Plus. Inicjatywa została stworzona m.in. z myślą o wystawieniu wspólnej centrolewicowej listy w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Palikot powiedział w poniedziałek, że bardzo cieszy się z deklaracji europosła i wita "na wspólnym pokładzie". Szef RP poinformował też, że odbył szereg spotkań z regionalnymi działaczami RP i "jest zdecydowana większość, która poprze te zmiany". "Z całą pewnością Ruch Palikota i stowarzyszenie Europa Plus na pewno stworzą tę nową partię" - powiedział Palikot.

Szef Ruchu poinformował też, że zakończył rozmowy z Racją Polskiej Lewicy i we wtorek odbędzie się konferencja z udziałem szefa tej partii, jednocześnie posła zasiadającego w klubie RP, Jana Cedzyńskiego. "Myślę, że to też będzie deklaracja" - powiedział polityk. Dodał, że porozumiał się również z Polską Partią Pracy, co oznacza, że "istotna część tego środowiska wstąpi i zasili to nowe ugrupowanie".

bEEehVpp

Palikot przypomniał też, że współpracować przy tworzeniu nowej partii chce także Partia Demokratyczna, o czym informował szef tej formacji Andrzej Celiński na niedawnej konferencji prasowej. Dodał, że jeszcze w tym tygodniu spotka się z przedstawicielami Unii Lewicy, z wicemarszałek Sejmu Wandą Nowicką i przedstawicielami Kongresu Kobiet. "W związku z tym mam nadzieję, że do końca tego tygodnia przynajmniej te dwie deklaracje także uzupełnią tę ofertę" - powiedział.

Siwiec i Palikot pytani byli podczas poniedziałkowej konferencji, czy - według nich - wyborcy nie poczują się zdezorientowani ich działaniami, czy nie było błędem powołanie do życia inicjatywy Europa Plus nakierowanej na eurowybory, a teraz tworzenie nowej formacji.

Siwiec tłumaczył, że tworzenie nowej partii jest "absolutnie komplementarne i wynika przede wszystkim z tego, że Europa Plus odniosła sukces". "To, co się dzieje dziś (...), to jest ta noga krajowa, bo nie da się na jednej nodze utrzymać projektu mówiąc: +fajnie, Europa, jednoczenie, waluta, euro+. Oni mówią: +dobrze, a bezrobocie, opieka społeczna itd.? I o tym właśnie będzie partia, którą chcemy odpalić" - stwierdził europoseł.

Na pytanie, czym mierzy sukces Europy Plus, odparł, że jest to "rozpoznawalny w tej chwili brand, który w sposób absolutnie jednoznaczny kojarzony jest z tym wszystkim, co w tej chwili dzieje się w Europie pozytywnym, z tym olbrzymim żądaniem: +więcej integracji, nowoczesności+".

bEEehVpq

Palikot przekonywał z kolei, że potrzebne jest stworzenie nowej partii "szerszej niż Ruch Palikota". "I nie wystarczy sama formuła europejska, która była przedstawiona przez Europę Plus" - dodał. Podkreślił, że na październikowym kongresie zostaną przedstawione rozwiązania w zakresie m.in. edukacji, służby zdrowia i emerytury.

Pytany, czy nie obawia się nadmiaru liderów w nowej formacji odparł, że 5-6 października na kongresie w Warszawie zostaną wybrane nowe władze i zarząd. "Jestem pewien, że nie będzie żadnego problemu z dobrym zarządzaniem" - dodał. (PAP)

sdd/ jbr/

bEEehVpK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)