Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Skarb Państwa udzielił w 2009 roku gwarancji i poręczeń na ok. 22 mld zł

0
Podziel się

Rząd przyjął we wtorek informację o poręczeniach i gwarancjach udzielonych
w ubiegłym roku przez Skarb Państwa. Wynika z niej, że w tym czasie Skarb Państwa udzielił
gwarancji i poręczeń na ponad 22 mld zł, podczas gdy w 2008 roku było to ok. 628,8 mln zł.

bEigqbwB

Rząd przyjął we wtorek informację o poręczeniach i gwarancjach udzielonych w ubiegłym roku przez Skarb Państwa. Wynika z niej, że w tym czasie Skarb Państwa udzielił gwarancji i poręczeń na ponad 22 mld zł, podczas gdy w 2008 roku było to ok. 628,8 mln zł.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu z 11 gwarancji udzielonych w 2009 roku, 10 było przeznaczonych na wsparcie inwestycji.

Skarb Państwa udzielił gwarancji na blisko 1,3 mld euro projektowi budowy i eksploatacji odcinka Nowe Marzy - Czerniewice autostrady A1, która ma połączyć Trójmiasto z Górnym Śląskiem.

bEigqbwD

Budowę obwodnicy Warszawy wsparła gwarancja na 678 mln euro, sześć gwarancji na łączną kwotę ok. 11,4 mld zł przypadło na inwestycje drogowe realizowane z wykorzystaniem środków Krajowego Funduszu Drogowego w BGK. Jedna gwarancja na 950 mln zł wynikała z wyemitowania przez PKP S.A. obligacji na częściowe refinansowanie zobowiązań z obligacji wyemitowanych w ramach I emisji w 2002 roku.

Natomiast rządowa gwarancja na 120 mln euro wsparła w ubiegłym roku modernizację linii kolejowych, taką samą gwarancję uzyskały projekty infrastrukturalne w ochronie środowiska, energetyce, ochronie zdrowia, edukacji oraz dotyczące gospodarki opartej na wiedzy.

Ubiegłoroczne wydatki Skarbu Państwa na spłatę gwarantowanych i poręczonych zobowiązań wyniosły ponad 7,4 mln zł, co stanowiło 98,7 proc. planu budżetowego. Oznacza to zmniejszenie wydatków z tego tytułu o 31,1 proc. w stosunku do 2008 roku - podkreślił CIR. Pod koniec ub.r. relacja przewidywanych wypłat z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń w stosunku do PKB wyniosła 0,5 proc.

Ponadto w 2009 roku w stosunku do poprzedniego roku spadło średnie ryzyko portfela udzielonych poręczeń i gwarancji z 26,4 proc. do 14,8 proc. W wyniku działań windykacyjnych, związanych z wykonaniem umów gwarancyjnych i doręczeniowych, uzyskano ok. 57,2 mln zł, co stanowiło wzrost o 18,74 proc. w stosunku do 2008 r.

bEigqbwJ

Od początku 2009 r. do końca maja ub.r. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielał poręczeń i gwarancji z Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych (KFPK). Fundusz działał do końca maja i służył wsparciu głównie małych i średnich firm. W tym okresie BGK udzielił ok. 3,5 tys. poręczeń i gwarancji gospodarczych oraz poręczeń studenckich w wysokości ok. 229 mln zł, a także wydał dwie promesy poręczenia na ponad 7,7 mln zł. Po likwidacji KFPK do końca 2009 r. BGK, w ramach programu wspierania przedsiębiorczości, udzielił 17 poręczeń i gwarancji na ok. 6,7 mln zł.

Z przyjętej we wtorek przez rząd informacji wynika też, że na koniec grudnia 2009 roku minister finansów dysponował na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych oraz na rachunkach terminowych w BGK środkami w wys. ok. 221,5 mln zł.(PAP)

jzi/ je/ jbr/

bEigqbxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)