Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Skutki protestu lekarzy w Czechach może odczuć Słowacja

0
Podziel się:

Skutki zbiorowego odchodzenia z pracy lekarzy w Czechach może odczuć
służba zdrowia na Słowacji - pisze w czwartek słowacki dziennik "Sme". Czeskie szpitale już
składają oferty pracy medykom ze słowackich rejonów przygranicznych.

Skutki zbiorowego odchodzenia z pracy lekarzy w Czechach może odczuć służba zdrowia na Słowacji - pisze w czwartek słowacki dziennik "Sme". Czeskie szpitale już składają oferty pracy medykom ze słowackich rejonów przygranicznych.

Czescy lekarze domagają się wzrostu płac do co najmniej 1,5-krotnej wartości średniej pensji krajowej, zniesienia przestarzałego systemu szkoleń podyplomowych i lepszych warunków pracy. Obecnie zarabiają około 50 tys. koron (ok. 8 tys. zł). Chcą podwyżki do 70 tys. koron (11 tys. zł).

Wynagrodzenia lekarzy w Czechach są o blisko jedną trzecią wyższe niż na Słowacji.

O pomoc do szpitala w Skalicy (województwo trnawskie, na południu Słowacji) zwrócili się przedstawiciele sąsiadującego z nim czeskiego kraju południowomorawskiego.

"Interesowało ich wynajęcie chirurgów na jeden, dwa dni w tygodniu, ponieważ odchodzi od nich cały zespół operacyjny" - mówił cytowany przez "Sme" przedstawiciel skalickiego szpitala Patrik Fiala. Chęć pracy w Republice Czeskiej wyraziło już kilka osób.

Prezes słowackiego Stowarzyszenia Lekarzy Prywatnych Ladislav Pasztor zakłada, że skutki protestu lekarzy w Czechach mogą odczuć szpitale w Czadcy, Trenczynie, Myjavie i Malackach. "Stamtąd nawet nie muszą się przeprowadzać do Czech. Wsiądą do auta i w pół godziny są w czeskim szpitalu, gdzie dostaną dwa razy więcej" pieniędzy - zauważył.

W Czechach do nowego roku wypowiedzenia umów o pracę złożyło ponad 3800 lekarzy, czyli jedna czwarta medyków zatrudnionych w publicznej służbie zdrowia. Miejsca pracy opuszczą 1 marca.

Największą liczbę wypowiedzeń umów otrzymali dyrektorzy szpitali z województw: morawsko-śląskiego, południowomorawskiego i Wysoczyzny. Dwa pierwsze graniczą ze Słowacją. Ale pracę słowackim lekarzom zaproponowały już też władze położonego na zachodzie Czech kraju pilzneńskiego.

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ az/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)