Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ślady osadnictwa sprzed 7000 lat odkryte na stanowisku w Kurdystanie

0
Podziel się

Zespół naukowców badający odkryte w ubiegłym roku stanowisko archeologiczne
w Kurdystanie ustalił, że początki osadnictwa w tym miejscu pochodzą z ok. 5000 r. p.n.e. -
informuje serwis internetowy Kurdish Globe.

bEgCCyXV

Zespół naukowców badający odkryte w ubiegłym roku stanowisko archeologiczne w Kurdystanie ustalił, że początki osadnictwa w tym miejscu pochodzą z ok. 5000 r. p.n.e. - informuje serwis internetowy Kurdish Globe.

Stanowisko znajduje się w rejonie Hasarok, na wschodnich obrzeżach miasta Arbela - stolicy prowincji Irbil w północnym Iraku i jednocześnie stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego.

Zespół greckich archeologów pod kierunkiem dr Kosty rozpoczął wykopaliska i po miesiącu prac na stanowisku o powierzchni około 10 tysięcy metrów kwadratowych ustalił, że ludzkie osadnictwo w tym miejscu rozpoczęło się co najmniej 7 tysięcy lat temu.

bEgCCyXX

Naukowcy odnaleźli ponad 1000 artefaktów, w tym szczątki ludzi i zwierząt oraz fragmenty naczyń i inne przedmioty. Zdaniem archeologów, szczątki niektórych ptaków należą do gatunków, które już wymarły.

Pod koniec 2010 roku archeolog Nadir Babakir przeprowadził wstępne badania ziemnego kopca znajdującego się w tym miejscu i po odnalezieniu starożytnych pozostałości powiadomił Zarząd Archeologii Kurdystanu o odkryciu nowego stanowiska archeologicznego.

Po potwierdzeniu znaleziska przez zespół ekspertów, Zarząd Archeologii Kurdystanu zawarł z greckim Uniwersytetem Ateńskim porozumienie w sprawie prowadzenia prac wykopaliskowych na odkrytym stanowisku.

Zespół archeologów powróci na stanowisko w październiku br., by kontynuować prace wykopaliskowe, które zostały zaplanowane na okres 5 lat. (PAP)

bEgCCyYd

jot/ tot/

bEgCCyYy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)