Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląscy prawnicy przygotują projekt ustawy aglomeracyjnej

0
Podziel się:

Prace nad projektem ustawy aglomeracyjnej,
która usankcjonuje zasady działania metropolii, powinny zakończyć
się do końca roku. Projekt, decyzją resortu spraw wewnętrznych i
administracji, przygotują śląscy prawnicy.

Prace nad projektem ustawy aglomeracyjnej, która usankcjonuje zasady działania metropolii, powinny zakończyć się do końca roku. Projekt, decyzją resortu spraw wewnętrznych i administracji, przygotują śląscy prawnicy.

Jak poinformowało w piątek biuro prasowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, wkrótce powołany będzie specjalny zespół pod przewodnictwem wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka. Jego pełny skład ma być znany za kilka dni. Zespół wypracuje spójny projekt ustawy. Pierwsze efekty mają być w połowie roku.

Bazą do ustawy ma być m.in. projekt, który napisali już śląscy prawnicy: prof. Czesław Martysz i radca prawny Zenon Klatka, a także projekt autorstwa prof. Ernesta Knosali i statut Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Wykorzystany też będzie dokument, regulujący tworzenie aglomeracji, stworzony 7 lat temu przez samorządowego eksperta, prof. Michała Kuleszę.

Prof. Kulesza był jednym z uczestników czwartkowej wideokonferencji w tej sprawie, z udziałem m.in. wojewody śląskiego. Uczestniczyli w niej także wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, prezydent Katowic Piotr Uszok oraz twórcy istniejących już projektów ustawy.

Według wojewody Łukaszczyka, prace nad projektem powinny toczyć się szybko, aby w przyszłym roku ustawa mogła być przyjęta przez parlament i wprowadzona w życie. Wojewoda uważa, że zlecenie tych prac śląskim prawnikom to wyróżnienie, ale i wyzwanie.

"Zostaliśmy upoważnieni do tego do tego, żeby prace nad ustawą metropolitalną, nad unifikacją istniejących dokumentów, toczyły się u nas na Śląsku. Przyjęliśmy to wyzwanie" - podkreślił wojewoda.

Prace będą trudne m.in. dlatego, że uchwalenie ustawy aglomeracyjnej musi się wiązać z wieloma zmianami w ustawach szczegółowych. "Takie działanie jest konieczne, by nie doprowadzić do deregulacji struktury administracji publicznej" - uważa prof. Martysz, według którego prace nad ustawą muszą także wpisać się w planowane zmiany w strukturze zarządzania państwem.

Według prawników i przedstawicieli wojewody, Górny Śląsk jest regionem najbardziej świadomym potrzeby stworzenia przepisów konsolidujących aglomerację. Na ustawę czekają też m.in. Trójmiasto, Kraków czy Poznań.

Nie jest jeszcze przesądzone, czy docelowa ustawa będzie miała rozdział poświęcony obejmującej kilkanaście dużych miast aglomeracji śląskiej, która z racji swej wielkości będzie szczególnym rodzajem aglomeracji, czy też będzie miała charakter ogólny. Wówczas dopiero statuty poszczególnych aglomeracji precyzowałyby ich indywidualny charakter.(PAP)

mab/ par/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)