Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląsk: Pracownicy przeciwni przekształceniu szpitala w spółkę

0
Podziel się:

Zdecydowana większość pracowników Wielospecjalistycznego Szpitala
Powiatowego im. B. Hagera w Tarnowskich Górach opowiedziała się przeciwko przekształceniu ich
placówki w spółkę prawa handlowego. Takie są wyniki ubiegłotygodniowego referendum zorganizowanego
przez zakładową Solidarność.

Zdecydowana większość pracowników Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. B. Hagera w Tarnowskich Górach opowiedziała się przeciwko przekształceniu ich placówki w spółkę prawa handlowego. Takie są wyniki ubiegłotygodniowego referendum zorganizowanego przez zakładową Solidarność.

"W głosowaniu wzięło udział 473 spośród 645 pracowników szpitala. 465 głosujących sprzeciwiło się planom przekształcenia placówki w spółkę, za było tylko siedmiu głosujących, a jeden głos był nieważny" - poinformował w poniedziałek szef "S" w tarnogórskim szpitalu Jacek Szarek.

Na najbliższy czwartek zaplanowano spotkanie pracowników i związków zawodowych ze starostą tarnogórskim. Jak podkreśla Szarek, są to rozmowy ostatniej szansy. Jeśli nie przyniosą rezultatu satysfakcjonującego pracowników szpitala, rozpocznie się akcja protestacyjna.

Zakładowa Solidarność obawia się, że przekształcenia będą skutkowały likwidacją od 30 do 50 proc. łóżek i zwolnieniami pracowników. Władze powiatu zapewniają, że zwolnień nie będzie, a restrukturyzacja jest podyktowana koniecznością lepszego zarządzenia placówką.

Decyzją radnych powiatu nowa spółka już została powołana. Do zakończenia procesu brakuje uchwały radnych o likwidacji dawnego ZOZ-u. Starostwo uważa, że przekształcenie szpitala w spółkę to jedyny sposób na wyjście tej placówki z 17-milionowego długu i dostosowanie jej do wymogów resortu zdrowia.

Związkowcy zgadzają się, że zadłużony szpital wymaga restrukturyzacji, ale - dodają - wszystkie działania z tym związane muszą się odbywać w porozumieniu ze stroną społeczną. Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach odpowiadają, że już od 2007 r. odbywały się spotkania, podczas których była mowa o planowanym przekształceniu placówki.

Tarnogórski szpital jest jedyną taką placówką w powiecie. Według "S", likwidacja poradni i planowane zmniejszenie liczby łóżek, szczególnie na oddziałach: ginekologicznym, pediatrycznym i internistycznym, oznaczałyby zwolnienia nawet 30 procent załogi. Mieszkańcy powiatu tarnogórskiego, aby skorzystać ze specjalistycznych porad lekarskich i leczenia szpitalnego, będą zmuszeni jeździć do Bytomia, Chorzowa, Gliwic czy Zabrza - ostrzegają związkowcy.(PAP)

kon/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)