Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: 21-23 listopada pierwsze referendum strajkowe w regionie

0
Podziel się:

Pierwsze referendum, podczas którego pracownicy będą odpowiadać na pytanie,
czy popierają strajk ostrzegawczy na Śląsku zostanie zorganizowane od 21 do 23 listopada w
hutnictwie - ustalił we wtorek Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS).

Pierwsze referendum, podczas którego pracownicy będą odpowiadać na pytanie, czy popierają strajk ostrzegawczy na Śląsku zostanie zorganizowane od 21 do 23 listopada w hutnictwie - ustalił we wtorek Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS).

Wspólny komitet powołali tydzień temu przedstawiciele czterech największych związków zawodowych działających na Śląsku - Solidarności, OPZZ, Forum Związków Zawodowych i Sierpnia 80. Oznacza to rozpoczęcie przygotowań do generalnego strajku ostrzegawczego w regionie. Do protestu - jeśli nie uda się porozumieć z rządem - miałoby dojść w lutym przyszłego roku.

Związkowcy domagają się m.in. stworzenia programu osłon i ulg podatkowych, pozwalających na utrzymanie zatrudnienia w okresie kryzysu oraz wprowadzenia rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz poinformował we wtorek, że na początek referendum zostanie przeprowadzone w zakładach branży hutniczej. Odbędzie się ono w dniach 21-23 listopada. Kolejne referendum zostanie zorganizowane na kolei - od 26 do 30 listopada. Referendum w poszczególnych branżach będzie poprzedzać akcja informacyjna w zakładach pracy.

"Będziemy szczegółowo wyjaśniać ludziom, dlaczego podejmujemy takie działania. Zresztą przez cały czas odbywają się spotkania ze związkowcami i pracownikami z różnych zakładów i branż, i odzew jest bardzo pozytywny" - zaznaczył Kolorz.

Podczas kolejnego spotkania MKPS podjęte zostaną decyzje w sprawie terminów referendów w kolejnych branżach.

Powołując 23 października Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy jego członkowie napisali, że ich celem jest ochrona mieszkańców woj. śląskiego przed skutkami kryzysu gospodarczego i utratą miejsc pracy, a także ochrona przedsiębiorstw działających w tym regionie. Komitet wyraża też sprzeciw wobec rosnących kosztów utrzymania oraz łamania praw pracowniczych w Polsce.

MKPS wysuwa pięć postulatów. Pierwszy dotyczy stworzenia osłonowego systemu dla pracowników przedsiębiorstw dotkniętych skutkami kryzysu. Chodzi o rozwiązania, które pozwolą na utrzymanie miejsc pracy - na wzór tych stosowanych w Niemczech - np. refinansowanie z budżetu państwa składek ubezpieczeniowych przedsiębiorcom, którzy mimo trudności nie zwalniają pracowników.

Drugi postulat to wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych, które dotknie wprowadzenie od początku przyszłego roku unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego. Trzecie żądanie to uchwalenie przez Sejm ustawy ograniczającej umowy śmieciowe. Związkowcy argumentują, że będzie to miało pozytywny wpływ na finanse publiczne, ale przede wszystkim znormalizuje rynek pracy.

Czwarta kwestia dotyczy służby zdrowia. Związkowcy żądają likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia i powrotu do systemu opieki zdrowotnej opartego o kasy chorych. Ostatni postulat dotyczy spraw emerytalnych. "S" domaga się, by dla pracowników pracujących w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze nadal obowiązywały przepisy dotyczące emerytur pomostowych. (PAP)

kon/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)