Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: 22 ugrupowania centrolewicowe podpiszą porozumienie przedwyborcze

0
Podziel się:

22 ugrupowania lewicowe i centrowe, m.in.
SLD, Partia Demokratyczna, Socjaldemokracja Polska i Unia Pracy, a
także zrzeszone w OPZZ związki zawodowe, podpiszą 16 września w
Sosnowcu regionalne porozumienie przedwyborcze i rozpoczną
kampanię przed wyborami samorządowymi - poinformowali podczas
poniedziałkowej konferencji prasowej liderzy śląskiej lewicy.

22 ugrupowania lewicowe i centrowe, m.in. SLD, Partia Demokratyczna, Socjaldemokracja Polska i Unia Pracy, a także zrzeszone w OPZZ związki zawodowe, podpiszą 16 września w Sosnowcu regionalne porozumienie przedwyborcze i rozpoczną kampanię przed wyborami samorządowymi - poinformowali podczas poniedziałkowej konferencji prasowej liderzy śląskiej lewicy.

Zapowiedzieli, że w woj. śląskim porozumienie będzie miało szerszy charakter od zawartego w niedzielę w Warszawie sojuszu wyborczego SLD, UP, SdPl i Partii Demokratycznej pod hasłem "Porozumienie Lewicy i Demokratów - Wspólna Polska".

Podpisaniu porozumienia na szczeblu regionalnym ma towarzyszyć prezentacja wspólnego programu wyborczego.

"Projekt programu jest obecnie konsultowany w naszych organizacjach, stowarzyszeniach i związkach zawodowych. 16 września w Sosnowcu przewidujemy inaugurację wspólnej kampanii wyborczej i podpisanie porozumienia o charakterze regionalnym. Wtedy nasz program dla woj. śląskiego nabierze ostatecznego charakteru" - powiedział szef śląskiego SLD, pos. Zbyszek Zaborowski.

"Będzie to program centrolewicy, która porozumiała się w obronie demokracji, w obronie zdobyczy socjalnych, w obronie państwa prawa" - dodał poseł.

Lider śląskich struktur SdPl, Maciej Adamiec ocenił, że porozumienie lewicowych ugrupowań to owoc ich wspólnego dążenia do kompromisu. "Szukaliśmy takich rozwiązań, aby w każdym mieście i powiecie stworzyć wspólne listy i iść do wyborów w jak najsilniejszym składzie, aby postawić tamę temu, co dzieje się dziś w Polsce" - powiedział.

Przedstawiciele porozumienia potwierdzili, że nie we wszystkich miastach i powiatach regionu udało się stworzyć wspólne listy lewicowych środowisk, ale - jak zapewnili - w większości będzie to możliwe

Przedstawione już wcześniej założenia programu wyborczego śląskiej lewicy mówią o rozwoju regionu w oparciu o unijne środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Za najważniejsze uznano priorytety zawarte w strategii rozwoju regionu.

Według przedstawicieli śląskiej lewicy, najistotniejsze dla województwa inwestycje to m.in. dalsza rozbudowa lotniska w Pyrzowicach, wydłużenie łączącej śląskie miasta Drogowej Trasy Średnicowej, rozwój terminalu przeładunkowego w Sławkowie, budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego oraz budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny.

Lewica w woj. śląskim ogłosiła ścisłą współpracę na początku lutego tego roku. Przedstawiciele 19, a z czasem 21 działających na Śląsku lewicowych partii, stowarzyszeń, związków zawodowych i organizacji społecznych podpisali wtedy w Katowicach "Deklarację śląskiej lewicy", w której zobowiązali się do ustalenia ram wspólnej koalicji w wyborach samorządowych.

W skład koalicji, wcześniej działającej pod hasłem "Razem jesteśmy silni", wchodzą śląskie struktury m.in. Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Socjaldemokracji Polskiej, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Unii Lewicy i Unii Pracy.

Teraz dołącza także Partia Demokratyczna-demokraci.pl, zwiększając liczbę członków regionalnego porozumienia centrolewicy do 22. Duża część jej śląskich działaczy, w tym dotychczasowy przewodniczący, nie zgadzając się na sojusz wyborczy z SLD, wystąpiła z partii i wystartuje w wyborach samorządowych z list Platformy Obywatelskiej. (PAP)

mab/ oln/ mtb/ lop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)