Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Biuro poselskie oferuje politykom tłumaczenie na język migowy

0
Podziel się:

Szef parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych, pos. Marek Plura
(PO), zaoferował lokalnym politykom z okręgu katowickiego bezpłatną pomoc w rozmowach z osobami
niesłyszącymi. Pracownica biura poselskiego pos. Plury poznała język migowy dzięki programowi
unijnemu.

Szef parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych, pos. Marek Plura (PO), zaoferował lokalnym politykom z okręgu katowickiego bezpłatną pomoc w rozmowach z osobami niesłyszącymi. Pracownica biura poselskiego pos. Plury poznała język migowy dzięki programowi unijnemu.

"Umiejętność +migania+ to dobro publiczne, niestety rzadkie również w świecie polityki. Dlatego oferujemy bezpłatnie pomoc naszego biura wszystkim posłom, senatorom i radnym z okręgu katowickiego, zawsze gdy zechcą spotkać się z osobami niesłyszącymi" - zadeklarował w czwartek poseł.

Szefowa sekretariatu katowickiego biura posła, Ilona Raczyńska-Ciszak, uczestniczyła w finansowanym głównie z unijnych środków projekcie "Pomoc bez słów", w ramach którego 72 osoby z woj. śląskiego uczyły się języka migowego. Byli wśród nich pracownicy instytucji administracji publicznej, rynku pracy, oświaty i innych służb, które spotykają się z niesłyszącymi.

Już wcześniej katowickie biuro pos. Plury, który sam porusza się na wózku inwalidzkim, było całkowicie dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Teraz z porad prawnych czy socjalnych mogą korzystać także niesłyszący.

Dobiegający końca projekt "Pomoc bez słów" trwał od jesieni ubiegłego roku; w czwartek odbyła się konferencja podsumowująca trwające blisko rok warsztaty i kursy, kończące się egzaminami. Realizatorem projektu była Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw.

Według pos. Plury, projekt miał istotne znaczenie dla osób niesłyszących, które - jego zdaniem - wciąż zbyt często są obywatelami drugiej kategorii, ponieważ w sądach, urzędach, szkołach, czy sklepach nie napotykają osób, z którymi mogłyby porozumieć się w języku migowym.

"Rząd kończy właśnie projekt ustawy, radykalnie zmieniającej ten stan na lepsze, ale osób mówiących językiem migowym potrzeba nam już od zaraz. A trzeba do tego nie tylko sprawnych dłoni, ale i serca" - ocenił poseł. (PAP)

mab/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)