Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Dobiegają końca konsultacje strategii transportu regionu

0
Podziel się

Dobiegają końca konsultacje społeczne Strategii Rozwoju Systemu Transportu
Woj. Śląskiego. Dokument ma określić m.in. najważniejsze kierunki inwestycji transportowych do 2030
r.; obecny projekt wymienia najwięcej konkretnych potrzeb w dziedzinie transportu drogowego.

bEqBuIzp

Dobiegają końca konsultacje społeczne Strategii Rozwoju Systemu Transportu Woj. Śląskiego. Dokument ma określić m.in. najważniejsze kierunki inwestycji transportowych do 2030 r.; obecny projekt wymienia najwięcej konkretnych potrzeb w dziedzinie transportu drogowego.

Jak poinformował PAP w poniedziałek Witold Trólka z urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, trwające od 5 sierpnia konsultacje potrwają jeszcze do 8 listopada. Do tej pory wpłynęło kilkanaście uwag.

Projekt dokumentu akcentuje m.in., że "celem strategii jest stworzenie w woj. śląskim efektywnego systemu transportu umożliwiającego sprawne przemieszczenie się mieszkańców regionu i przewóz towarów przy zachowaniu wysokiej jakości usług". Do osiągnięcia strategicznych celów mają się przyczynić wymienione w projekcie duże przedsięwzięcia.

bEqBuIzr

Wśród inwestycji drogowych do rozpoczęcia przed 2020 r. w projekcie wskazano m.in. planowane: budowę autostrady A1 od Pyrzowic do granicy z woj. łódzkim, budowę trasy S1 na odcinkach Pyrzowice-Podwarpie-Dąbrowa Górnicza i Mysłowice-Bielsko-Biała, budowę trasy S11 Katowice-Tarnowskie Góry i dalej, w kierunku Poznania, dokończenie budowy drogi S69 Bielsko Biała-Zwardoń, budowę Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna, budowę Drogi Głównej Południowej Rydułtowy-Pawłowice, budowę Drogowej Trasy Średnicowej Katowice-Dąbrowa Górnicza i budowę Beskidzkiej Drogi Integracyjnej z Bielska-Białej do skrzyżowania z DK7 w Głogoczowie w woj. małopolskim.

Jako "planowaną i postulowaną" wymieniono budowę ekspresowej drogi S46, która miałaby łączyć Częstochowę z Opolem i Lublinem, a jako "postulowaną" - budowę obwodnicy autostradowej Metropolii Górnośląskiej, która między Katowicami i Gliwicami miałaby odciążać istniejącą autostradę A4. Oba te przedsięwzięcia przewidziano do rozpoczęcia przed 2030 r. Pozostałymi dużymi inwestycjami w dziedzinie transportu drogowego miałyby być niedoprecyzowane przebudowy i modernizacje dróg wojewódzkich, budowy i modernizacje połączeń autostrad z innymi drogami, a także budowy obwodnic na drogach krajowych i wojewódzkich.

Wśród inwestycji szynowych w projekcie wskazano: zaplanowane kolejowe połączenie do lotniska Katowice (w nowym śladzie od Bytomia przez Piekary Śląskie), postulowane tworzenie szybkiej kolei regionalnej na połączeniach Gliwice-Katowice-Dąbrowa Górnicza-Częstochowa, Katowice-Rybnik-Racibórz, Katowice-Tychy-Bieruń-Oświęcim i Katowice-Bielsko-Biała-Żywiec, postulowaną budowę kolei dużych prędkości łączącej Katowice z Warszawą i Ostrawą, planowaną rozbudowę CMK mającą poprawiać połączenie Katowic z Krakowem, a także postulowane tworzenie północnej kolejowej obwodnicy regionu Tarnowskie Góry-Pyrzowice-Zawiercie oraz inne niedoprecyzowane inwestycje kolejowe i tramwajowe.

Inne duże przedsięwzięcia ujęte w projekcie strategii obejmują transport lotniczy (rozbudowa portu Katowice w Pyrzowicach i rozbudowa lokalnych lotnisk i lądowisk dla celów biznesowych), transport wodny (modernizacja Kanału Gliwickiego), transport rowerowy (budowa sieci dróg/tras rowerowych o zasięgu ponadlokalnym) i transport multimodalny (stworzenie i rozwój sieci multimodalnych centrów logistycznych).

bEqBuIzx

Według urzędu marszałkowskiego dotychczas uwagi do projektu strategii przesłały samorządy lokalne, resort transportu i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - dotyczą one głównie zapisów na listach projektów do realizacji.

Swoje wnioski do projektu (łącznie 32 szczegółowe wskazania) udostępniło też mediom Stowarzyszenie Rozwoju Kolei Górnego Śląska. Jego członkowie oceniają m.in., że autorzy projektu "pominęli istnienie kolei w wielu aspektach oraz nie dostrzegli konieczności inwestycji w transport publiczny (kolejowy, tramwajowy, autobusowy) skupiając się na dalszym rozwoju indywidualnego transportu drogowego". Ich zdaniem w ten sposób "urząd marszałkowski szykuje dalszą degradację transportu publicznego, której konsekwencją będzie dalszy spadek udziału transportu zbiorowego w przewozie osób, co zaowocuje paraliżem obecnych i nowo wybudowanych dróg".

W poniedziałek w ramach konsultacji w urzędzie marszałkowskim odbyło się otwarte spotkanie twórców projektu, przedstawicieli m.in. zarządców infrastruktury, samorządów lokalnych i organizatorów transportu oraz konsultantów naukowych. (PAP)

mtb/ je/ jra/

bEqBuIzS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)