Notowania

projekt
08.10.2010 16:05

Śląskie: Dwa tysiące uczniów w projekcie klas frankofońskich

Już blisko 2 tys. uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z woj. śląskiego uczących się w wymiarze rozszerzonym języka francuskiego objął realizowany w tym regionie od pięciu lat projektu "Klasy frankofońskie na Śląsku".

Podziel się
Dodaj komentarz

Już blisko 2 tys. uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z woj. śląskiego uczących się w wymiarze rozszerzonym języka francuskiego objął realizowany w tym regionie od pięciu lat projektu "Klasy frankofońskie na Śląsku".

O jego dotychczasowych efektach i najciekawszych planach mówiono w piątek podczas zorganizowanego w pszczyńskim liceum im. Bolesława Chrobrego IV Forum Frankofońskiego na Śląsku.

Jak podkreśliła jedna z koordynatorek projektu Renata Klimek-Kowalska ze Stowarzyszenia Europa Języków i Kultur (ELC), woj. śląskie jest jedynym regionem w kraju, w którym tak szeroko upowszechniana jest nauka języka francuskiego.

"Mamy w projekcie 60 nauczycieli, ponad 50 szkół, w tym 23 gimnazja, reszta to licea i dwa tysiące uczniów, którzy zaczęli uczyć się języka francuskiego w wymiarze 4 godzin tygodniowo" - wyjaśniła Klimek-Kowalska.

Według niej, bardzo wielu uczniów - uczestników klas frankofońskich - zdaje certyfikaty międzynarodowe DELF, niektórzy absolwenci liceów wyjechali już na studia za granicą, a niektórzy pracują w zagranicznych firmach, które poszukiwały Polaków znających i angielski, i francuski.

"Powolutku, małymi kroczkami, ludzie przekonują się, że język angielski nie wystarczy, że muszą być dwa języki, w tym język romański, bo Europa nie jest tylko germańska. Zależy nam też, żeby język polski i Polacy byli w tej przestrzeni frankofońskiej" - zaznaczyła Klimek-Kowalska.

Wśród najbliższych planów koordynatorów projektu są starania o staże dla licealistów w firmach z kapitałem francuskim, aby licealiści już po drugiej klasie mogli podszkolić tam język i przekonać się o jego potrzebie oraz rozwijanie kontaktów z Instytutem Goethego - aby współpracować z nauczycielami języka francuskiego z Niemiec.

"Szczególnie chcemy przygotować się do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i do dwudziestolecia Trójkąta Weimarskiego - z tej okazji będą ciekawe projekty" - zapowiedziała Klimek-Kowalska.

W ramach realizowanego od pięciu lat projektu, dzięki pomocy zagranicznych sponsorów, pracuje dla niego lektor języka francuskiego, a nauczyciele i uczniowie wyjeżdżają na zagraniczne staże i wymiany międzynarodowe.˙Uczestniczące w projekcie szkoły dostały nowoczesne pomoce naukowe, a nauczyciele mają dostęp do fachowych szkoleń.

Wśród uczestników piątkowego Forum w Pszczynie byli m.in. przedstawiciele samorządów, dyrektorzy szkół, nauczyciele języka francuskiego, a także przedstawiciele ambasad krajów frankofońskich i instytucji promujących język francuski. Uczestniczyli oni m.in. w warsztatach dotyczących europejskich projektów i nowoczesnych technologii nauczania.

O swoich wrażeniach opowiadali też m.in. laureaci konkursów, którzy dzięki przedstawicielstwu regionu Walonia-Bruksela zostali zaproszeni do Wolnego Uniwersytetu w Brukseli. Z kolei ambasada Francji wysłała gimnazjalistów do Prowansji.

Do tej pory w przedsięwzięciach projektu pomagały też - prócz tych instytucji - m.in. Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego, Alliance Franaise, Polska Telewizja TV5 Monde, Instytut Francuski w Krakowie, Biuro Współpracy Dolnego Renu i Województwa Śląskiego, francuska Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz programy eTwinning i Comenius. (PAP)

mtb/ ls/ gma/

Tagi: projekt, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz