Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Dziecięcy oddział szpitala w Jaworzu otwarty po przebudowie

0
Podziel się

Biała (PAP) - 9,5 mln zł kosztowała przebudowa oddziału dla dzieci i
młodzieży w Beskidzkim Zespole Leczniczo-Rehabilitacyjnym w Jaworzu (Śląskie). Powstały m.in.
nowoczesny oddział rehabilitacji i bardziej komfortowe sale dla chorych. Od piątku pacjenci mogą z
nich korzystać.

bEpVVSEl

Biała (PAP) - 9,5 mln zł kosztowała przebudowa oddziału dla dzieci i młodzieży w Beskidzkim Zespole Leczniczo-Rehabilitacyjnym w Jaworzu (Śląskie). Powstały m.in. nowoczesny oddział rehabilitacji i bardziej komfortowe sale dla chorych. Od piątku pacjenci mogą z nich korzystać.

Jak podkreślił Witold Trólka z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, przebudowa trwała cztery lata; zmienił się budynek główny oddziału, a pomieszczenia i urządzenia zostały dostosowane do przepisów sanitarnych, przeciwpożarowych i standardów leczenia rehabilitacyjnego. Dzięki środkom PFRON oddział dostosowano do potrzeb niepełnosprawnych.

Powstał m.in. nowoczesny dział rehabilitacji z szeroko rozwiniętą hydroterapią, salami gimnastycznymi dla małych dzieci, dla pacjentów neurologicznych i dzieci z zaburzeniami narządu ruchu oraz fizykoterapią. Powstały też nowe pododdziały: rehabilitacji neurologicznej i pulmonologicznej oraz - w nadbudowanej części budynku - gabinety psychologiczne, logopedyczne, terapii zajęciowej z kawiarenkami internetowymi i sale szkolne.

bEpVVSEn

W pozostałych pomieszczeniach oddziału poszerzono korytarze i drzwi. Pacjentom zapewniono bardziej komfortowe warunki - sale są dwuosobowe z łazienkami. Powstało stanowisko intensywnego nadzoru, szatnie dla pacjentów, nowoczesna izba przyjęć i wiata z podjazdem dla karetek. Przebudowano także kuchnię szpitalną oraz zaplecze magazynowe i socjalne.

Wykonano też termomodernizację budynku: wymieniono okna i drzwi, ocieplono stropy i ściany, przebudowano kotłownię, wymieniono instalację centralnego ogrzewania i wentylację, zamontowano system kolektorów słonecznych, wykonano system zarządzania energią.

Łączna wartość inwestycji to kwota ok. 9,5 mln zł. Pieniądze pochodziły m.in z: Narodowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który jest organem założycielskim placówki, oraz darowizn firm i osób prywatnych.

Zakończenie remontu zbiegło się z 75. rocznicą powstania oddziału. W latach 1933-1937 Krakowska Ubezpieczalnia Społeczna wybudowała ze składek społecznych prewentorium dla dzieci, które dało początek obecnemu oddziałowi leczniczo-rehabilitacyjnemu dla dzieci i młodzieży. Początkowo leczono tu dzieci chore na gruźlicę płuc i opon mózgowo-rdzeniowych. Od końca lat 70. rozpoczęto leczenie rehabilitacyjne układu oddechowego i narządu ruchu. W 1994 r. sanatorium przekształcono w szpital.

bEpVVSEt

Obecnie placówka zajmuje się rehabilitacją ogólnoustrojową, neurologiczną i pulmonologiczną. Przyjmuje dzieci od 1. roku do 18 lat w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym. Rocznie leczy się w niej ponad 1500 pacjentów. (PAP)

lun/ bos/ jbr/

bEpVVSEO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)