Notowania

wiadomości
21.05.2010 17:54

Śląskie: Ewakuacja z zagrożonego osiedla na zboczu góry Żar

# dochodzą szczegóły i bieżące informacje m.in. o ewakuacji #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą szczegóły i bieżące informacje m.in. o ewakuacji #

21.05. Bielsko-Biała (PAP) - 40 osób, w tym dwie niepełnosprawne, zostały w piątek ewakuowane z osiedla domków letniskowych na zboczu góry Żar w Międzybrodziu Bialskim. Około 150 budynkom zagraża tam osuwająca się, rozmokła ziemia; mimo to cztery osoby odmówiły opuszczenia swoich domów.

Na zajmującym ok. 12 hektarów osiedlu Łaski na stałe zamieszkanych jest tylko dziesięć domów, w pięćdziesięciu w piątek przebywali ludzie. Jak poinformował rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik, skarpa osuwa się cały czas z prędkością ok. 1 cm na godzinę. "Trudno spekulować, co będzie dalej, ale istnieje realne zagrożenie, że te wszystkie budynki ucierpią. Część już została uszkodzona" - podkreślił.

Dodatkowe obawy strażaków budzi to, że w domkach mogą znajdować się zapasy oleju opałowego do ich ogrzewania. "Na razie mamy jedno takie zgłoszenie od właściciela, ale takich zapasów może być więcej, a stanowią zarówno zagrożenie ekologiczne, jak i pożarowe" - powiedział Wojtasik.

Zamknięta dla ruchu została też pobliska droga wojewódzka nr 948, od ronda w Kobiernicach. Jak informuje policja, utrudnienia związane z podtopieniami występują również na drodze krajowej nr 69 w Wilamowicach, między Bielskiem Białą a Żywcem. Samochody kierowane są objazdami.(PAP)

lun/ mab/ szf/ abr/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz