Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Innowacyjne projekty otrzymają wsparcie na realizację

0
Podziel się:

Nowatorska instalacja odsiarczania spalin, portal interaktywnej telewizji
internetowej dla służby zdrowia oraz urządzenie umożliwiające ocenę prawdopodobieństwa występowania
zawału serca - to projekty, które zwyciężyły w śląskim konkursie "Wyścig po kapitał".

*Nowatorska instalacja odsiarczania spalin, portal interaktywnej telewizji internetowej dla służby zdrowia oraz urządzenie umożliwiające ocenę prawdopodobieństwa występowania zawału serca - to projekty, które zwyciężyły w śląskim konkursie "Wyścig po kapitał". *

O jego rozstrzygnięciu w kategorii pod nazwą "200 tys. euro na start" poinformował w piątek jeden z organizatorów konkursu - katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum. Współfinansowane z unijnych środków przedsięwzięcie służyło wyborowi innowacyjnych projektów, które mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na realizację, ze środków programu "Innowacyjna gospodarka".

"Poszukiwaliśmy pomysłodawców dysponujących innowacyjnym pomysłem lub technologią związaną z odnawialnymi źródłami energii, budownictwem energooszczędnym, technologiami informacyjnymi i medycyną" - przypomniała w piątek Monika Pilip z zarządu Parku, a zarazem menedżerka projektu "Kapitał dla innowacji w obszarze poszanowania energii".

Według organizatorów konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem - wpłynęło ponad 200 zgłoszeń i prawie 50 wypełnionych wniosków aplikacyjnych. Główną nagrodą było przyjęcie pomysłu do tzw. preinkubacji, co oznacza szansę na otrzymanie 200 tys. euro wsparcia na rozkręcenie biznesu.

Pierwszą nagrodę otrzymał Eugeniusz Pieszka za opracowanie sposobu ochrony przed niskotemperaturową korozją siarkową wewnętrznej powierzchni przewodu spalinowego komina, poprzez budowę instalacji głębokiego odsiarczania spalin metodą półsuchą. Eksperci uznali, że jego rozwiązanie jest tanie inwestycyjnie, a przy tym ekologiczne.

Konkursowe jury przyznało także dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymał Tomasz Kotliński za projekt budowy i wdrożenia portalu polskiej interaktywnej telewizji internetowej dla lekarzy, farmaceutów, biotechnologów i pozostałych pracowników służby zdrowia. Ma to być również "wirtualny uniwersytet" dla lekarzy na etapie specjalizacji oraz studentów medycyny. Aplikacja zawiera 23 ścieżki dokształcania za pomocą materiałów multimedialnych, uzupełnionych testami wiedzy. Rozwiązania technologiczne pozwalają także np. na przekaz on-line raportów skuteczności nowych leków i badań klinicznych.

Drugie wyróżnienie otrzymał Grzegorz Kubiak - autor urządzenia do oceny stężenia kwasu mlekowego we krwi włośniczkowej. Pomiar wykonywany jest za pomocą automatycznego nakłuwacza, co umożliwia biochemiczną ocenę prawdopodobieństwa występowania zawału serca. Krew pobierana jest z opuszka palca pacjenta, a wynik pomiaru stanowi jednocześnie informację o ewentualnej konieczności porozumienia się z lekarzem. Urządzenie ma być relatywnie tanie dla chorego oraz dla systemu opieki zdrowotnej, a jednocześnie podnieść komfort życia pacjentów z przewlekłą chorobą wieńcową i poprawić wczesną diagnostykę zawału serca.

Zarówno laureat nagrody głównej, jak i laureaci wyróżnień, mają szansę na 200 tys. euro. Najbardziej zaawansowany pod kątem przygotowań do realizacji jest obecnie Eugeniusz Pieszka. Jego projekt, uzupełniony o biznesplan i ocenę ryzyka konkurencji, został przyjęty do tzw. preinkubacji, której efektem może być uzyskanie wsparcia finansowego. Dwaj wyróżnieni także mają na to szansę, ale ich pomysły nie są jeszcze tak zaawansowane na drodze od pomysłu do komercjalizacji.

Realizowany przez katowicki park naukowo-technologiczny projekt "Kapitał dla innowacji w obszarze poszanowania energii" jest skierowany do osób, które mają wiele innowacyjnych pomysłów, ale brak im kapitału na ich realizację. W szczególności chodzi o przedsiębiorców wywodzących się ze środowiska naukowego i akademickiego, którzy planują komercjalizację wyników swych badań i wynalazków, a także właścicieli młodych firm wdrażających innowacyjne rozwiązania.

Organizatorami konkursu są katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum oraz Secus Wsparcie Biznesu. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i został objęty programem operacyjnym "Innowacyjna Gospodarka".(PAP)

mab/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)